Wydawca treści
HODOWLA LASU
Hodowla lasu to zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących w ramach prac odnowieniowych i pielęgnacyjnych, z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych, to leśna ekologia stosowana, oparta na udokumentowanych wynikach badań naukowych i doświadczeniach wielu pokoleń leśników.
Drzewostany Nadleśnictwa Jeleśnia rosną na urozmaiconych siedliskach górskich. Cechują się dużym zróżnicowaniem wiekowym i gatunkowym. Przeważają trzy główne gatunki lasotwórcze: świerk-42%, buk-34% i jodła-21%, pozostałe to: So, Db, Ol, Jw, Js, Brz, Gb, Md i Wz. Dzięki wieloletniemu prowadzeniu przebudowy drzewostanów zmniejsza się dominacja świerczyn na korzyść lasów z większym udziałem jodły i buka.
Dla celów hodowlanych zbiera się nasiona drzew w wytypowanych drzewostanach nasiennych i wykorzystuje do produkcji sadzonek na szkółkach. Nadleśnictwo posiada na swoim terenie 70 ha wyłączonych i ponad 600 ha gospodarczych drzewostanów nasiennych, w tym 70% stanowią drzewostany świerkowe, pozostałe to jodłowe, bukowe, sosnowe i daglezjowe. W ramach programu testowania potomstwa jodły pospolitej została założona 2 ha powierzchnia doświadczalna.
Od dobrego materiału siewnego i sadzeniowego, prawidłowej realizacji odnowień oraz zabiegów pielęgnacyjnych: wykaszania chwastów, czyszczeń i trzebieży zależy jakość dorosłego drzewostanu. Zabiegi hodowlane mają stworzyć optymalne warunki wzrostu dla młodego pokolenia drzew. Wycinka drzew też jest elementem hodowli lasu, jest przygotowaniem drzewostanu do jego odnowienia zarówno naturalnego jak i sztucznego.
Nadleśnictwo Jeleśnia realizuje średnio 54 ha odnowień sztucznych i naturalnych oraz zabiegi pielęgnacyjne na powierzchni 984 ha rocznie. Gospodarka prowadzona jest w oparciu o aktualnie obowiązujący „PLAN URZĄDZENIA LASU" na lata 2015-2024.
Najnowsze aktualności
WIOSNA
WIOSNA
Upragniony początek wiosny
Astronomiczna wiosna rozpoczęła się 20 marca o godzinie 22:58. Z każdą kolejną dobą dzień będzie dłuższy a noc krótsza. Średnie dobowe temperatury powietrza wzrosną, dzień staje się dłuższy. W końcu będzie słonecznie i ciepło
Przyrodnicze przemiany zaczynają się już na przedwiośniu, topnieje długo zalegająca pokrywa śnieżna, wzbierają rzeki i leśne potoki zasilane wodą z roztopów. Zwierzęta i rośliny zaczynają budzić się do życia. Himeryczne przedwiośnie z wysokimi wahaniami temperatur zwłaszcza przy gruncie bywa niestety groźne dla roślin.
Z roślin niewątpliwą Królową przedwiośnia jest zdecydowanie śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis). Wskaźnik fenologicznego przedwiośnia. Geofit. Najchętniej rośnie w cieniu lub półcieniu w wilgotnych lasach łęgowych oraz w grądach i buczynach. Płatki reagują na zmianę temperatury, stulając się na noc, w dni pochmurne i podczas niskich temperatur.
Kolejnym charakterystycznym dla przedwiośnia kwiatem pojawiającym się w lesie jest zawilec gajowy (Anemone nemorosa). Podobnie jak przebiśniegi jest geofitem. Wykorzystuje okno czasowe w lasach liściastych gdy te nie mają jeszcze liści i korzysta z nieograniczonego dostępu światła. Znika zaraz po pogorszeniu się warunków świetlnych. W lesie tworzy efektowne białe łany. Należy jednak uważać, gdyż jest to roślina trująca.
Z roślin obok których na przedwiośniu nie da się przejść obojętnie należy na pewno wymienić przylaszczkę pospolitą. W Polsce należy do dość rozpowszechnionych gatunków w żyznych lasach liściastych i tylko lokalnie jest rzadsza lub nie występuje.
Jest rośliną trującą podobnie jak inne jaskrowate zawiera we wszystkich organach trujący glikozyd ranunkulinę. Jest to bylina (hemikryptofit) po spoczynku zimowym rozwija się na przedwiośniu korzystając z pracy ubiegłorocznych, zimozielonych liści. Najpierw w okresie od marca do maja rozwijają się kwiaty wyrastające z pączków formujących się jeszcze jesienią roku poprzedniego, z pewnym opóźnieniem rozwijają się liście a ubiegłoroczne w tym czasie więdną) Poszczególne kwiaty utrzymują się przez 8 dni, przy czym w czasie deszczowej pogody oraz na noc zamykają się i zwieszają