Wydawca treści Wydawca treści

HODOWLA LASU

Hodowla lasu to zachowanie i wzbogacanie lasów istniejących w ramach prac odnowieniowych i pielęgnacyjnych, z respektowaniem warunków przyrodniczych i procesów naturalnych, to leśna ekologia stosowana, oparta na udokumentowanych wynikach badań naukowych i doświadczeniach wielu pokoleń leśników.

Drzewostany Nadleśnictwa Jeleśnia rosną na urozmaiconych siedliskach górskich. Cechują się dużym zróżnicowaniem wiekowym i gatunkowym. Przeważają trzy główne gatunki lasotwórcze: świerk-42%, buk-34%  i jodła-21%, pozostałe to: So, Db, Ol, Jw, Js, Brz, Gb, Md i  Wz. Dzięki wieloletniemu prowadzeniu przebudowy drzewostanów zmniejsza się dominacja świerczyn na korzyść lasów z większym udziałem jodły i buka.

Dla celów hodowlanych zbiera się nasiona drzew w wytypowanych drzewostanach nasiennych i wykorzystuje do produkcji sadzonek na szkółkach. Nadleśnictwo posiada na swoim terenie 70 ha wyłączonych i ponad 600 ha gospodarczych drzewostanów nasiennych,      w tym 70% stanowią drzewostany świerkowe, pozostałe to jodłowe, bukowe, sosnowe                    i daglezjowe. W ramach programu testowania potomstwa jodły pospolitej została założona 2 ha powierzchnia doświadczalna.

Od dobrego materiału siewnego i sadzeniowego, prawidłowej realizacji odnowień oraz zabiegów pielęgnacyjnych: wykaszania chwastów, czyszczeń i trzebieży zależy jakość dorosłego drzewostanu. Zabiegi hodowlane mają stworzyć optymalne warunki wzrostu dla młodego pokolenia drzew. Wycinka drzew też jest elementem hodowli lasu, jest przygotowaniem drzewostanu do jego odnowienia zarówno naturalnego jak i sztucznego.

Nadleśnictwo Jeleśnia realizuje średnio 54 ha odnowień sztucznych i naturalnych oraz zabiegi pielęgnacyjne na powierzchni 984 ha rocznie. Gospodarka prowadzona jest w oparciu                   o aktualnie obowiązujący „PLAN URZĄDZENIA LASU" na lata 2015-2024.

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Informacje ogólne

Informacje ogólne

Nadleśnictwo Jeleśnia obejmuje 11 665 ha lasów położonych w Beskidach Żywieckim, Małym i Makowskim.  Ponadto Nadleśniczy z upoważnienia Starosty sprawuje nadzór nad 10 760 ha lasów prywatnych. Pod względem administracyjnym Nadleśnictwo Jeleśnia znajduje się w powiecie żywieckim w województwie śląskim. Jedynie niewielkie fragmenty leżą w powiecie suskim w województwie małopolskim. Nadleśnictwo graniczy z 5 Nadleśnictwami: Andrychów, Sucha Beskidzka, Ujsoły, Węgierska Górka oraz Bielsko-Biała. Granicę południową Nadleśnictwa stanowi granica państwa.
Nadleśnictwo podzielone jest na dwa obręby: Jeleśnia i Żywiec. W obrębie Żywiec znajduje się 7 leśnictw: Zakocierz, Kocierz Rychwałdzki, Kocierz Moszczanicki, Czernichów, Ślemień, Gilowice i Kiełbasów, a w obrębie Jeleśnia  8 leśnictw: Koszarawa Cicha, Koszarawa Bystra, Korbielów, Sopotnia Górna, Sopotnia Dolna, Sopotnia Potok, Romanka Dolna i Romanka Górna.
 
W lasach nadleśnictwa dominującym gatunkiem jest świerk, zajmuje on  42% powierzchni. Udział buka i jodły wynosi odpowiednio 37% i 18%. Całość lasów zaliczono do lasów ochronnych.
Udział siedliskowych typów lasu w nadleśnictwie
 
Nadleśnictwo Jeleśnia jest nadleśnictwem typowo górskim, a tylko niewielka część gruntów ma charakter podgórski. Na jego terenie znajdują się najwyżej w Polsce położone lasy gospodarcze. Do najwyższych wzniesień leżących w zasięgu nadleśnictwa należą:
  • z obszaru Beskidu Małego: Czupel - 934 m n.p.m., Jaworzyna - 864 m n.p.m., Żar - 761 m n.p.m., Madohora (Łamana Skała) - 929 m n.p.m., Potrójna - 888 m n.p.m., Kocierz - 879 m n.p.m., Gibasów Groń - 898 m n.p.m.
  • z obszaru Beskidu Żywieckiego: Pilsko 1557 m n.p.m., Pięć Kopców - 1534 m n.p.m., Romanka - 1366 m n.p.m., Trzy Kopce - 1216 m n.p.m., Palenica - 1343 m n.p.m., Munczolik - 1356 m n.p.m., Majcherkowa - 1255 m n.p.m., Kotarnica - 1156 m n.p.m., Buczynka - 1205 m n.p.m., Mędralowa - 1169 m n.p.m., Jałowiec - 1111 m n.p.m., Bąków - 766 m n.p.m., Kiczora - 761  n.p.m. oraz Grojec - 612 m n.p.m.
Całość lasów nadleśnictwa rośnie w klimacie górskim. Charakteryzują się one typową strefowością związaną ze wzrostem wysokości nad poziom morza wynoszącą od 350 do 1370 metrów. Wraz ze wzrostem wysokości średnia temperatura roczna spada z 7.1 do 2,4oC, opady rosną od 950 do 1350 mm, długość okresu wegetacyjnego zmniejsza się z 200 do 150 dni.
Najciekawsze fragmenty lasów nadleśnictwa zostały objęte ochroną rezerwatową, łącznie w 7 rezerwatach przyrody.