Wydawca treści Wydawca treści

Oferta edukacyjna

Nadleśnictwo Jeleśnia realizuje działalność edukacyjną współpracując z placówkami oświatowymi w zasięgu swojego działania. Co roku organizujemy akcje i imprezy o tematyce ekologiczno-leśnej, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem, przyjeżdzamy z pogadankami do szkół i przedszkoli, spotykamy się z Wami w naszych Leśnictwach przybliżając Wam nasze codzienne obowiązki. Najwięcej uwagi poświęcamy w ciągu roku tematycznym lekcjom terenowym realizowanym w naszych leśnictwach, bo to one cieszą się największym zainteresowaniem.  Tematyka spotkań zmienia się w zależności od pory roku, lub tematu zgłoszonego do prelekcji przez Was - naszych słuchaczy. Odpowiadamy chętnie na każdy przejaw zainteresowania lasem i naszą pracą. 

Terminy spotkań edukacyjnych należy ustalać indywidualnie z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.

Informacji dotyczących spotkań edukacyjnych udziela: Karolina Morkisz - 662-770-701

W załącznikach:

Regulamin zajeć edukacyjnych 

Karta zgłoszenia zajęć edukacyjnych

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Drzewa zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców usunięte

Drzewa zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców usunięte

Spadająca gałąź lub łamiące się drzewo to wielkie zagrożenie dla spacerowiczów. By uniknąć niebezpiecznych sytuacji Nadleśnictwo Jeleśnia stale monitoruje lasy, szczególnie te często odwiedzane przez mieszkańców i turystów. Od dłuższego czasu, po sygnałach mieszkańców takie działania były prowadzone także w lesie miejskim pod Grojcem. To właśnie tam od czwartku prowadzone są prace mające na celu usunięcie zagrażających mieszkańcom topoli.

Na terenie Miasta Żywiec prowadzone są prace polegające na ścięciu słabych i chorych drzew oraz postawieniu ich w miejscu ścinki. Termin rozpoczęcia prac został wybrany przez nadleśnictwo w taki sposób, by cały proces zakończyć przed rozpoczęciem sezonu lęgowego ptaków i rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Teren na którym prowadzone są aktualnie prace, był monitorowany od kilku lat pod kątem usychających konarów  i spadających gałęzi, zwłaszcza podczas silnych wiatrów. Drzewa wskazane do usunięcia to te najbardziej zagrażające spacerowiczom. Wśród nich są widoczne na zdjęciach liczne nekrozy – czyli martwice dużych partii drzewa oraz wypróchnienia.                

W trakcie monitorowania stanu lasu miejskiego wielokrotnie rozmieszczone były tablice informujące i ostrzegające przed istniejącym zagrożeniem. Niestety wszelkie tablice ostrzegające spacerowiczów przed niebezpieczeństwem były likwidowane i demontowane. W związku z tym, że teren ten jest intensywnie wykorzystywany jest przez mieszkańców, nadleśnictwo było zmuszone podjąć decyzję o usunięciu drzew i pozostawione ich w miejscu ścinki do naturalnego rozkładu.

Jednym z najważniejszych obowiązków nadleśnictwa jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom korzystającym z lasu i dokonywanie przeglądów pod kątem istniejącego zagrożenia, zwłaszcza w miejscach intensywnie wykorzystywanych przez ludzi. Przeglądy takie są wykonywane na bieżąco w pobliżu miejsc zagospodarowania turystycznego, parkingów, miejsc wypoczynku, szlaków turystycznych.  Usuwanie drzew stwarzających ryzyko dla ludzi, szczególnie ta prowadzona w miastach zawsze budzi wiele emocji wśród mieszkańców. Jednak to właśnie ze względu na ich bezpieczeństwo często nadleśnictwo staje przed trudnym wyborem znalezienia rozwiązania będącego kompromisem pomiędzy ochroną siedliska, a bezpieczeństwem ludzi korzystających intensywnie z tego terenu. 

W lesie pod Grojcem planowane są dalsze prace, które będą miały za zadanie uporządkowanie terenu, tak aby umożliwić w tym miejscu prawidłowy wzrost nowych drzew, czyli naturalnego odnowienia które powinno rozpocząć się wraz z rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.