STRUKTURĘ ORGANIZACYJNĄ NADLEŚNICTWA TWORZĄ:

  • Biuro Nadleśnictwa składające się z działów, zespołów, samodzielnych stanowisk pracy
  • Leśnictwa

NADLEŚNICZY:

kieruje całokształtem działalności nadleśnictwa na zasadzie jednoosobowego kierownictwa i ponosi za nie pełną odpowiedzialność, a także reprezentuje nadleśnictwo na zewnątrz

wydaje zarządzenia i decyzje obowiązujące na obszarze nadleśnictwa

zatrudnia i zwalnia pracowników nadleśnictwa, odpowiada za public relations

podczas jego nieobecności pracą nadleśnictwa kieruje zastępca nadleśniczego

W skład biura nadleśnictwa wchodzą komórki organizacyjne, które realizują poniższe zadania:

  • DZIAŁ  GOSPODARKI LEŚNEJ – kierowany przez zastępcę nadleśniczego.Zadania działu: nasiennictwo, szkółkarstwo i selekcja drzew leśnych, hodowla lasu, ochrona lasu, ochrona przeciwpożarowa, ochrona przyrody, łowiectwo, zagospodarowanie, użytkowanie i urządzanie lasu oraz edukacja leśna. Zastępca nadleśniczego nadzoruje i prowadzi sprawy związane ze sprzedażą drewna, stanem posiadania, nadzoruje realizację zadań gospodarczych w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa.
  • DZIAŁ FINANSOWO-KSIĘGOWY – kierowany przez głównego księgowego. Do zadań działu należy prowadzenie gospodarki finansowej nadleśnictwa, kontrola poprawności ewidencji księgowej, windykacja należności, prowadzenie kasy nadleśnictwa
  • DZIAŁ ADMINISTRACYJNO-GOSPODARCZY – kierowany przez Sekretarza. Do zadań działu należy prowadzenie spraw związanych z zaopatrzeniem, remontami, zakupami, budową środków trwałych i infrastruktury nadleśnictwa, umowami dzierżaw i najmu mieszkań, budynków, budowli, podatkami lokalnymi, realizacją zamówień publicznych
  • POSTERUNEK STRAŻY LEŚNEJ – kierowany przez Komendanta. Do zadań posterunku należy przede wszystkim analiza stanu zagrożenia szkodnictwem leśnym, zapobieganiem, zwalczaniem przestępstw i wykroczeń w zakresie szkodnictwa leśnego i sporządzaniem sprawozdawczości w tym zakresie., prowadzenia magazynu broni, nadzorowanie pracy strażników leśnych.

STANOWISKA SAMODZIELNE

  • INŻYNIER NADZORU – do jego zadań należy w szczególności: prowadzenie kontroli funkcjonalnej w nadleśnictwie w zakresie ustalonym przez nadleśniczego. We współpracy z zastępcą nadleśniczego planuje i koordynuje realizację zadań gospodarczych. Stanowisko inżyniera nadzoru podlega bezpośrednio nadleśniczemu.
  • STANOWISKO DO SPRAW PRACOWNICZYCH – prowadzenie całokształtu spraw pracowniczych w rozumieniu kodeksu pracy, PUZP dla pracowników PGL LP. Prowadzi ewidencję osobową, sprawy związane z ubezpieczeniami, płacami i szkoleniami pracowników
  • Inne, samodzielne stanowiska pracy realizujące zadania rzecznika prasowego, administratora systemu informacyjnego, edukacji leśnej, mogą być łączone w ramach jednego stanowiska.

LEŚNICTWOkierowane jest przez leśniczego. Leśniczy jest odpowiedzialny za całokształt spraw związanych z prowadzenie gospodarki leśnej w leśnictwie, ochroną przed szkodnictwem leśnym. Podporządkowany jest Zastępcy nadleśniczego. Leśniczy wykonuje swoje zadania przy pomocy podleśniczego, który mu bezpośrednio podlega. Czasie nieobecności leśniczego zastępuje go podleśniczy.

Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Położenie Nadleśnictwa Jeleśnia

Położenie Nadleśnictwa Jeleśnia

POŁOŻENIE ADMINISTRACYJNE

Nadleśnictwo Jeleśnia administracyjnie położone jest w południowej części województwa śląskiego, na terenie powiatów: żywieckiego i bielskiego. Niewielka część Nadleśnictwa należy do powiatu suskiego (gm. Stryszawa).

Nadleśnictwo Jeleśnia dzieli się na dwa obręby: Jeleśnia (6049 ha) i Żywiec (5635 ha), których łączna powierzchnia wynosi: 11 694 ha

 

WARUNKI PRZYRODNICZE

Obszar Nadleśnictwa Jeleśnia według regionalizacji przyrodniczo-leśnej położony jest w VIII Karpackiej Krainie Przyrodniczo-leśnej.

OBRĘB JELEŚNIA

Dzielnica 4 Beskidu Żywieckiego

Obejmuje cały obszar obrębu Jeleśnia oraz południową część obrębu Żywiec. Teren jej zbudowany jest głównie z utworów serii magurskiej (trzeciorzędowych piaskowców, łupków    i margli). Dzielnica obejmuje nie tylko Beskid Żywiecki; na jej północnym-zachodzie znajduje się również zachodnia część Beskidu Makowskiego  (maksymalna wysokość 871 m n.p.m.) (wg Kondracki, „Geografia regionalna Polski", 1998, PWN), . Beskid Żywiecki stanowi najwyżej wzniesioną część Beskidów, cechuje go tzw. młoda rzeźba (np. głębokie rozcięcia przez doliny i duży spadek koryt rzecznych). Składa się on z kilku członów, różniących się wysokością i charakterem rzeźby, wydzielonych przez poprzeczne obniżenia. Obejmuje on najwyższą w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich grupę górską Babiej Góry (1725 m n.p.m.), utworzoną ze zwartych pasm górskich. Na południowym-zachodzie znajduje się rozcięta przez dopływ górnej Soły grupa Wielkiej Raczy (1234 m n.p.m.), o układzie gwiaździstym. Między wymienionymi jednostkami położona jest w kształcie rozrogu grupa Pilska (1557 m n.p.m.).Do najwyższych wzniesień z obszaru Beskidu Żywieckiego, leżących w zasięgu Nadleśnictwa należą: Góra Pięć Kopców-1534 m n.p.m., Romanka-1366, Trzy Kopce-1216, Palenica-1343, Munczolik-1356, Majcherkowa-1255, Kotarnica-1156, Buczynka-1205, Mędralowa-1169, Jałowiec-1111, Bąków-766, Kiczora-761 oraz Grojec-612.

 

OBRĘB ŻYWIEC

Dzielnica 1 Beskidu Śląskiego i Małego

Dzielnica 4 Beskidu Żywieckiego

Na terenie tej dzielnicy położona jest zasadnicza część obrębu Żywiec, w części wschodniej obejmującej teren Beskidu Małego. Stanowi ona najbardziej wysuniętą na północny zachód jednostkę Krainy Karpackiej. Obejmuje ona pasma zbudowane głównie z piaskowców godulskich i istebniańskich, rozdzielone stosunkowo dużą kotliną wypreparowaną w mniej odpornych utworach fliszu. Położony na zachodzie Beskid Śląski tworzy jedną z najbardziej zwartych grup górskich Karpat fliszowych. Charakteryzuje się on wąskimi grzbietami górskimi o zbliżonej wysokości, między którymi znajdują się głębokie (do 600 m) doliny o wąskich dnach i stromych zboczach. Najwyższy szczyt w paśmie Baraniej Góry to Skrzyczne – 1257 m n.p.m., a w paśmie Czantorii – Wielka Czantoria – 995 m n.p.m. Pasmo Baraniej Góry oraz pasmo Czantorii i Stożka stanowią europejski dział wodny między zlewiskami Morza Czarnego i Bałtyckiego.

Znajdująca się na zachód od Beskidu Śląskiego Kotlina Żywiecka otoczona jest ze wszystkich stron pasmami górskimi, które wznoszą się około 500-900 m ponad jej płaskie dno. We wschodniej części dzielnicy położony jest natomiast niższy niż Beskid Śląski i płycej rozcięty przez doliny – Beskid Mały. Największe jego wzniesienia przekraczają 900 m n.p.m. (Czupiel 934 m n.p.m.), a wysokości względne dochodzą do 500 m.

            Do najwyższych wzniesień z obszaru Beskidu Małego, leżących w zasięgu Nadleśnictwa należą: Czupiel-934 m n.p.m., Jaworzyna-864, Żar-761, Madohora (Łamana Skała)-929, Potrójna-888, Kocierz-879, Gibasów Groń-898.