ZANOCUJ W LESIE

ZANOCUJ W LESIE

Nadleśnictwo Jeleśnia przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Program rusza na terenie nadleśnictwa od 1.05.2021 r. Tereny wyznaczone przez nas do programu to tereny Leśnictw Czernichów, Kocierz Rychwałdzki, Zakocierz oraz wybrane fragmenty Leśnictwa Koszarawa Cicha.

Aby przenieść sie do obszaru można kliknąc poniższy obrazek >>

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone (IOS), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem -> mapa okresowego zakazu wstępu do lasu

Z menu podręcznego wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. Regulaminem korzystania z obszaru.

Regulamin korzystania z obszaru na terenie Nadleśnictwa Jeleśnia znajduje się w załączniku na dole strony.

 1. Zapoznaj się z informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.

W Nadleśnictwie Jeleśnia wyznaczyliśmy dwa takie miejsca w jednym Leśnictwie – Leśnictwo Kocierz Rychwałdzki:

- Miejsce odpoczynku „Bobry” Kocierz Rychwałdzki wydzielenie leśne 65b (współrzędne geograficzne: 49°45ˈ49.2̎ N 19°19ˈ47.8 ̎E

-Miejsce odpoczynku Kocierz Rychwałdzki „Pod Kiczorą” wydzielenie leśne 16f (współrzędne geograficzne 49° 45ˈ47.3̎ N 19°19ˈ33.3̎ E

 1. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
 2. Zapoznaj się również z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu 
 3. Zapoznaj się koniecznie z  informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu z uwagi na ich prowadzenie

Aktualnie czasowym zakazem wstępu w Nadleśnictwie Jeleśnia objęte będą oddziały:

Leśnictwo Zakocierz oddział: 56,57

Leśnictwo Koszarawa Cicha oddział: 20,21

Leśnictwo Kocierz Rychwałdzki oddział: 15

Leśnictwo Czernichów oddział: 118, 109

 1. Zapoznaj się również z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
  1. Nadleśnictwo informuje o utrudnieniach  w artykułach na stronie internetowej w zakładce Aktualności
 2. W okresie jesiennym i zimowym zapoznaj się koniecznie z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  1. terminy polowań zbiorowych będą dostępne na stronach internetowych z co najmniej 2 dniowym wyprzedzeniem.
 3. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [w załączniku poniżej] oraz przesłanie go na adres karolina.morkisz@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: karolina.morkisz@katowice.lasy.gov.pl tel. 662-770-701


Akcja "z Rodziną do lasu"

Akcja "z Rodziną do lasu"

WSZYSTKIE ZGŁOSZENIA JAKIE WPŁYNĘŁY w terminie w związku z Akcją z Rodziną do lasu, zostały przyjęte!

13.04.2021 r. na podane adresy mailowe zostanie wysłany pakiet pytań do rozwiązania oparty o treści znajdujące się na ścieżce edukacyjnej.

Do 26.04 czekamy na wypełnione karty z zadaniami. Oczywiście termin 26.04 jest ostateczny, jesli ktoś wypełni karty wcześniej przesyła w dowolnym terminie. Samo zgłoszenie bez odesłanej karty nie jest ważne

 

Jak dostarczyć te karty ?

 

1. Możecie je wrzucić do skrzynki na korespondencję przed Nadleśnictwem (oczywiście podając dane z formularza zgłoszeniowego, Imię i nazwisko opiekuna)

2.możecie przesłać skany pocztą na wskazany adres i tu uwaga mała zmiana i dodatkowy adres: karolina.morkisz@katowice.lasy.gov.pl lub jelesnia@katowice.lasy.gov.pl

3. Nadesłana, wypełniona karta z pytaniami wraz z formularzem zostanie kompletowana przez osobę, która koordynuje tę akcję i będzie stanowiła podstawę do kontaktu w sprawie drobnych upominków za Wasze zaangażowanie


Akcja " Z Rodziną do lasu"

Akcja " Z Rodziną do lasu"

Akcja z Rodziną do lasu  – warunki udziału

Przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego. Akcję pod nazwą "Z Rodziną do lasu".Akcja ma na celu zaktywizowanie rodzin z dziećmi i zachęcenie do odwiedzenia lasu oraz poszerzenia swojej wiedzy przyrodniczej  podczas  wspólnego spaceru.

Razem uczycie się korzystając z przygotowanych treści na tablicach edukacyjnych na ścieżce Las Kiełbasów i odpowiadacie na przygotowane przez nas pytania. Nauka z Rodziną na łonie natury to naprawdę świetny sposób na spędzenie czasu i połączenie przyjemnego z pożytecznym. Pytania na ścieżce nie są ułożone w kolejności. Czasem trzeba będzie być może wrócić do jakiejś tablicy albo przeczytać coś jeszcze bardziej wnikliwie, ale to wszystko po to, byście zaangażowali się na trochę dłużej J

2. Co trzeba zrobić by wziąć udział w Akcji z Rodziną do Lasu?

 • Wypełnić formularz zgłoszeniowy umieszczony na naszej stronie internetowej www.jelesnia.katowice.lasy.gov.pl odesłać go na adres: jelesnia@katowice.lasy.gov.pl
 • Na zgłoszenie chętnych czekamy do 12.04.2021 r. do godziny 15:00
 • Liczy się kolejność zgłoszeń. Pierwsze 30 zgłoszeń dostanie kartę z zadaniami.
 • Zgłoszenia po terminie nie będą przyjmowane.

3. Przesłanie zgłoszenia jest wyrazem chęci zgłoszenia w zabawie. Po otrzymaniu zgłoszenia Organizator akcji prześle na podane w zgłoszeniu adresy mailowe Kartę pracy z zadaniami dla wszystkich uczestników akcji. Dla wszystkich w dniu 13.04.2021 r.

4. Na wykonanie zadania czyli odwiedziny na ścieżce edukacyjnej Las Kiełbasów oraz odesłanie wypełnionej karty z zadaniami, lub dostarczenie wypełnionej karty do biura nadleśnictwa przy ul. Suskiej 5 uczestnicy mają czas do 26.04.2021 r. do godziny 15.00.

5. Wszyscy uczestnicy akcji po dopełnieniu formalności – czyli dokonania zgłoszenia w terminie oraz odesłania wypełnionej karty pracy zostaną nagrodzeni symbolicznym upominkiem. Szczegóły przekazania i termin odbioru nagród za udział w Akcji zostaną ustalone po jej zakończeniu

 

Życzymy Wam miłej zabawy!


Życzenia Świąteczne

Życzenia Świąteczne

Życzenia świąteczne.

KONKURS

KONKURS

Wierzymy, że nie zaniechaliście swojej leśnej aktywności. I może niekoniecznie jest to wyprawa z leśnikiem, ale z Rodzicami i Dziadkami zaglądacie do lasu, by choć na chwilę oderwać się od ekranu komputera.

Mamy dla Was zadanie specjalne. Zajrzyjcie do lasu – w tej sytuacji będzie to najlepsze źródło inspiracji.  Oderwijcie się na chwilę od lekcji i ekranów, a pochylcie nad pustą kartką papieru i puśćcie wodze fantazji. To Wy dzisiaj kreujecie rzeczywistość,  decydujecie kto będzie bohaterem bajki i jaka to będzie historia: ze szczęśliwym zakończeniem, z dreszczykiem, a może z dużą dozą dowcipu?

Tłem bajki niech będzie LAS, ale ten Twój, lokalny, nie wędruj swoją wyobraźnią za daleko. Zostajemy każdy u siebie, w swoim lesie. W rolę bohaterów niech koniecznie wcielą się zwierzęta, które są Ci dobrze znane z Twoich leśnych eskapad.

Ale, żeby nie było tak całkiem prosto: przypatrz się symbolom z infografik dołączonych do regulaminu i postu zamieszczonego na koncie facebook „Nadleśnictwo Jeleśnia Lasy Państwowe”, w swojej historii musisz wykorzystać elementy z każdego z okienek znajdujących się w infografice załączonej do facebookowego postu i regulaminu. Niech zamienią się w wątki i bohaterów Twojej bajki. Życzymy Ci udanej zabawy.

Szczegóły w regulaminie poniżej.

 

Materiały do pobrania


Drzewa zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców usunięte

Drzewa zagrażające bezpieczeństwu mieszkańców usunięte

Spadająca gałąź lub łamiące się drzewo to wielkie zagrożenie dla spacerowiczów. By uniknąć niebezpiecznych sytuacji Nadleśnictwo Jeleśnia stale monitoruje lasy, szczególnie te często odwiedzane przez mieszkańców i turystów. Od dłuższego czasu, po sygnałach mieszkańców takie działania były prowadzone także w lesie miejskim pod Grojcem. To właśnie tam od czwartku prowadzone są prace mające na celu usunięcie zagrażających mieszkańcom topoli.

Na terenie Miasta Żywiec prowadzone są prace polegające na ścięciu słabych i chorych drzew oraz postawieniu ich w miejscu ścinki. Termin rozpoczęcia prac został wybrany przez nadleśnictwo w taki sposób, by cały proces zakończyć przed rozpoczęciem sezonu lęgowego ptaków i rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Teren na którym prowadzone są aktualnie prace, był monitorowany od kilku lat pod kątem usychających konarów  i spadających gałęzi, zwłaszcza podczas silnych wiatrów. Drzewa wskazane do usunięcia to te najbardziej zagrażające spacerowiczom. Wśród nich są widoczne na zdjęciach liczne nekrozy – czyli martwice dużych partii drzewa oraz wypróchnienia.                

W trakcie monitorowania stanu lasu miejskiego wielokrotnie rozmieszczone były tablice informujące i ostrzegające przed istniejącym zagrożeniem. Niestety wszelkie tablice ostrzegające spacerowiczów przed niebezpieczeństwem były likwidowane i demontowane. W związku z tym, że teren ten jest intensywnie wykorzystywany jest przez mieszkańców, nadleśnictwo było zmuszone podjąć decyzję o usunięciu drzew i pozostawione ich w miejscu ścinki do naturalnego rozkładu.

Jednym z najważniejszych obowiązków nadleśnictwa jest zapewnienie bezpieczeństwa ludziom korzystającym z lasu i dokonywanie przeglądów pod kątem istniejącego zagrożenia, zwłaszcza w miejscach intensywnie wykorzystywanych przez ludzi. Przeglądy takie są wykonywane na bieżąco w pobliżu miejsc zagospodarowania turystycznego, parkingów, miejsc wypoczynku, szlaków turystycznych.  Usuwanie drzew stwarzających ryzyko dla ludzi, szczególnie ta prowadzona w miastach zawsze budzi wiele emocji wśród mieszkańców. Jednak to właśnie ze względu na ich bezpieczeństwo często nadleśnictwo staje przed trudnym wyborem znalezienia rozwiązania będącego kompromisem pomiędzy ochroną siedliska, a bezpieczeństwem ludzi korzystających intensywnie z tego terenu. 

W lesie pod Grojcem planowane są dalsze prace, które będą miały za zadanie uporządkowanie terenu, tak aby umożliwić w tym miejscu prawidłowy wzrost nowych drzew, czyli naturalnego odnowienia które powinno rozpocząć się wraz z rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego.

 


Sprzedaż choinek

Sprzedaż choinek

Informujemy, że sprzedaż choinek i stroiszu rozpocznie się 15.12.2020 r. w godzinach od 8-12.

Czekamy na was przy przy siedzibie Nadleśnictwa Jeleśnia (ul. Suska 5, 34-340 Jeleśnia).

Sprzedaż będzie trwać do 22.12 lub do wyczerpania zapasów!

Aktulanie obowiązujące ceny choinek i stroiszu:

 

Wysokość (m)

 

Cena netto Św

 

Cena brutto Św

 

do 1,5 m

25,20 zł

31,00 zł

1,6-2,5 m

30,08 zł

37,00 zł

2,6-3,5 m

69,92 zł

86,00 zł

3,6-5,0 m

119,51 zł

147,00 zł

powyżej 5 m

300,00 zł

369,00 zł

 

Stroisz zł/mp

Jodłowy 100 zł

Świerkowy 70 zł

Dodatkowo cennik do pobrania znajduje się w pliku poniżej.

Serdecznie zapraszamy!

Materiały do pobrania


#SadziMY 2020

#SadziMY 2020

#SadziMY 2020

Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają korzystnie na klimat i na samopoczucie nas wszystkich. Są domem dla wielu gatunków roślin, grzybów i zwierząt. Dostarczają najbardziej ekologiczny surowiec, drewno, tworzący domy również dla nas. Polscy leśnicy każdego roku sadzą 500 milionów drzew. Mimo że czasem wysiłek wielu pokoleń niszczą klęski żywiołowe, sadzenie trwa i lasów w Polsce stale przybywa. Zajmują one już blisko jedną trzecią powierzchni naszego kraju. Drzewa są jednak potrzebne wszędzie tam, gdzie żyjemy, nie tylko w lesie. Dzięki inicjatywie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Pierwszej Damy teraz wszyscy mogą z łatwością posadzić własne drzewo. Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko!

Tego samego dnia akcję oficjalnie zainaugurują Prezydent RP Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda, którzy wezmą udział w odnawianiu powierzchni na terenie leśnictwa Zdroje w Nadleśnictwie Lipusz, najbardziej zniszczonym przez „huragan 100-lecia” w sierpniu 2017r.  Para Prezydencka wspólnie między innymi z pracownikami administracji publicznej, harcerzami, żołnierzami, strażakami, pracownikami Lasów Państwowych, posadzi na powierzchni blisko 6,44 ha 64 tys. nowych drzew.

Zapraszamy serdecznie do przyłączenia się do akcji sadzenia drzew.

Sadzonki będą do odebrania przy siedzibie Nadleśnictwa Jeleśnia ul. Suska 5, 34-340 Jeleśnia od godziny 9:00 do 15:00 (lub do wyczerpania zapasów) Zapraszamy!

 


Utrudnienia na szlakach turystycznych

Utrudnienia na szlakach turystycznych

Informujemy, że na szlaku turystycznym niebieskim Hucisko PKP-Łamana Skała (200 metrowy odcinek pomiędzy Szczytem Gachowizny a Ślemieniem) występują czasowe utrudnienia, związane z trwającymi tam pracami. Wyznaczone zostało bezpieczne obejście tego szlaku. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności.

Prace związane z usuwaniem drzew niebezpiecznych na szlakach trwają również w Leśnictwie Koszarawa Bystra. Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności na szlaku czerwonym w rejonie G. Beskidek oraz na szlaku zółtym w rejonie Lachów Gronia (szlak żółty Wodospad Sopotnia- Nad przełęczą Przysłop).

Prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie do umieszczanych przez nas tablic informujących o niebezpieczeństwach.

Za utrudnienia przepraszamy.


Regulaminy Miejsc odpoczynku oraz Miejsc postoju pojazdów

Regulaminy Miejsc odpoczynku oraz Miejsc postoju pojazdów

Nadleśnictwo Jeleśnia informuje, że z dniem 30.06.2020 r. wprowadza regulaminy Miejsc odpoczynku oraz Miejsc postoju pojazdów, a także regulamin korzystania z pokoju gościnnego przy nadleśnictwie.

Wakacje w lesie

Wakacje w lesie

Dla wszystkich korzytsających z lasu w wakacje zamieszczamy do wykorzystania kilka infografik jak bezpiecznie odpoczywac na łonie natury.

Z infografik dowiecie się między innymi jak dostosować ubiór do pogody, jak bezpiecznie zachowac się podczas burzy, jak nie zgubić się w lesie i co zrobić gdy na wycieczkę do lasu chcesz zabrać swojego pupila.

NUMERY TELEFONÓW ALARMOWYCH:

POGOTOWIE: 998 lub 112

STRAŻ POŻARNA 998 lub 112

POLICJA 997 lub 112

GOPR 985 lub 112


Ogłoszenie o naborze na staż

Ogłoszenie o naborze na staż

Regionalna Dyrekcja Lasow Państwowych w Katowicach informuje o rozpoczęciu nabory na staż dla absolwentów szkół średnich i wyższych na rok 2020/2021.

Treść ogłoszenia oraz niezbedne załączniki są do pobrania poniżej.


Zmiany w sprzedaży detalicznej

Zmiany w sprzedaży detalicznej

Nadleśnictwo Jeleśnia informuje, że wprowadza zmiany w sprzedaży detalicznej drewna w siedzibie nadleśnictwa przy ul. Suskiej 5. Od 7.05.2020 r. sprzedaż będzie prowadzona we wtorki i czwartki w godzinach od 9:00-11:00.

#sadziMY

#sadziMY

Informujemy, że w Nadleśnictwie Jeleśnia, mamy do rozdania sadzonki drzew. Ich odbiór jest możliwy 24 kwietnia (piątek) po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym pod numerem telefonu: 33 8636-138, w godz. 10-14, pod siedzibą Nadleśnictwa przy ul. Suskiej 5

Grzegorz Basiura

Nadleśniczy

Nadleśnictwa Jeleśnia


Życzenia Wielkanocne

Życzenia Wielkanocne

Życzenia wielkanocne

Tymczasowy zakaz wstępu do lasu

Tymczasowy zakaz wstępu do lasu

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo, w związku ze stanem epidemii, po rekomendacji Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, od 3 kwietnia do 11 kwietnia br. włącznie, Lasy Państwowe wprowadzają tymczasowy zakaz wstępu do lasu.

Niestety ostatnie dni pokazują, że mimo próśb i apeli, wciąż dużo osób wykorzystuje czas odizolowania na pikniki i towarzyskie spotkania, m.in. na terenach zarządzanych przez Lasy Państwowe. Dlatego na podstawie art. 11 ust. 2 ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych i w związku z § 17 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z 31 marca 2020 r.  w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, dyrektor generalny Lasów Państwowych polecił wprowadzić okresowy zakaz wstępu - do 11 kwietnia br. włącznie. Straż Leśna będzie egzekwowała przestrzeganie tego zakazu.

W czasach epidemii jedynie solidarne i odpowiedzialne zachowanie daje nadzieję na jej skrócenie i na szybki powrót do normalnego funkcjonowania. Prosimy o poważnie potraktowanie tych zakazów, w trosce o nas wszystkich. Ludzkie życie i zdrowie jest wartością nadrzędną. Możemy je ochronić jedynie poprzez wspólne poddanie się koniecznym i tymczasowym ograniczeniom.


Jedno dziecko, jedno drzewo

Jedno dziecko, jedno drzewo

W związku z panującym zagrożeniem spowodowanym epidemią koronawirusa (SARS CoV-2) informujemy, że akcja „Jedno dziecko, jedno drzewo” z przyczyn od nas niezależnych zostaje odwołana. Chcielibyśmy jednak, aby to wydarzenie zostało zorganizowane we wrześniu 2020 r. O ustaleniu dokładnego terminu tego wydarzenia będziemy Was informować na bieżąco.

Przypominamy że akcja „Jedno dziecko, jedno drzewo”  To wyjątkowy sposób na upamiętnienie narodzin dziecka. A dla nas - leśników wyjątkowy czas, że będziemy mogli świętować i cieszyć się z narodzin Dzieci razem z Wami. 

Projekt ten zakłada, że Rodzice Dzieci, które urodziły się w roku 2019 i 2020 posadzą wspólnie z Leśnikami drzewo. Ta inauguracyjna akcja skierowana jest do Dzieci, które urodziły się i mieszkają w Żywcu.

Wszyscy którzy chcą wziąć udział w akcji proszeni są o wypełnienie formularza zgłoszeniowego i przesłanie do Nadleśnictwa Jeleśnia.

W związku ze zmianą terminu przedłużamy możliwość zgłoszenia rodzin z Żywca do 31 lipca 2020 r.  Zgłoszenia należy dokonać poprzez wypełnienie formularza, który publikujemy w załączniku. Wypełniony załącznik należy przesłać na adres:

Nadleśnictwo Jeleśnia

ul. Suska 5

34-340 Jeleśnia

Lub mailowo: jelesnia@katowice.lasy.gov.pl 

Wszelkich dodatkowych informacji na temat projektu udziela:

Karolina Morkisz : 662-770-701

Materiały do pobrania


Bezpiecznie w lesie

Bezpiecznie w lesie

W trosce o wasze bezpieczeństwo czasowo wyłączyliśmy z możliwości użytkowania nasze wiaty turystyczne i miejsca palenia ognisk. Oceniliśmy, że są to miejsca gdzie może potencjalnie dochodzić do gromadzenia się większej ilości osób.

Wiaty turystyczne czasowo wyłączone z użytkowania będą w leśnictwach:

Koszarawa Cicha, Korbielów, Sopotnia Dolna, Sopotnia Górna, Romanka Górna, Kocierz Rychwałdzki, Kocierz Moszczanicki, Czernichów, Kiełbasów. Obiekty te wyposażyliśmy w krótką instrukcję jak bezpiecznie korzystać z lasu w tym wyjątkowo trudnym czasie.

Zachęcamy wszystkich do zapoznania się.

Ponadto zalecamy odkrywanie nowych miejsc w naszej okolicy, z daleka od tłumu turystów. Spróbcie zrezygnować w tym czasie z uprawiania sportów ekstremalnych, by uniknąć ryzyka wypadku i konieczności angażowania i tak zajętych już służb medycznych. Pamietajcie również, że Las dostępny jest dla Was przez cały rok, więc jeśli chcesz odpocząć na łonie natury i uniknąć tłumów spróbuj wybrać inną niż zazwyczaj porę na spacer po lesie.

 


Ważny komunikat

Ważny komunikat

W związku z decyzjami organów państwa i zaleceniami służb sanitarnych odnośnie epidemii koronawirusa (SARS-CoV-2) informuję, że zajęcia edukacyjne i tym podobne wydarzenia z udziałem osób z zewnątrz, organizowane przez Nadleśnictwo Jeleśnia zostają odwołane. O terminach pozostałych imprez  i ewentualnych zmianach będziemy informować na bieżąco. W związku z zaistniałą sytuacją Nadleśnictwo Jeleśnia wstrzymuje sprzedaż detaliczną do końca marca 2020 r.

Wszystkich interesantów prosimy, o w miarę możliwości ograniczenie spraw załatwianych osobiście od dnia 17.03.2020 r. w nadleśnictwie i w kancelariach leśnictw. Wszelkie sprawy, które wymagają załatwienia prosimy załatwiać mailowo lub telefonicznie.

Jeżeli uważacie Państwo, że Wasz przyjazd jest niezbędny do nadleśnictwa, prosimy o wcześniejsze umawianie się telefoniczne. Telefony do kancelarii leśnicznych są udostępnione w zakładce kontakt.

Telefon do nadleśnictwa 33 8636–138, mail: jelesnia@katowice.lasy.gov.pl adres: 34-340 Jeleśnia, ul. Suska 5

Nie jest to łatwy czas, ale wierzymy, że spokój i opanowanie oraz przestrzeganie zasad i zaleceń wydanych przez Ministerstwo Zdrowia pozwoli na skuteczną walkę z wirusem.

Dziękujemy za zrozumienie.

Poniżej zarządzenie Nadleśniczego w sprawie ograniczenia funkcjonowania biura Nadleśnictwa Jeleśnia oraz kancelarii terenowych leśnictw związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się koronawirusa.


Z przedszkolakami o ptakach

Z przedszkolakami o ptakach

O zimowym dokarmianiu ptaków. Czyli jak dokarmiać żeby nie zaszkodzić ptakom w zimie. Czym róźni się sikorka od dzięcioła? i dlaczego dzięcioła nie boli głowa? Gdzie umieścić ptasią stołówkę, żeby ktoś ją odwiedził? CZy sarna jest żoną jelenia? Jak zwierzęta spędzają zimę?

Na te i wiele innych pytań odpowiedzieliśmy sobie z przedszkolakami Akademii Małego Człowieka w Krzyżowej. Blisko 20 roześmianych twarzy, chętnych do zdobywania przyrodniczej wiedzy. Praca z Wami to była czysta przyejmność.

Było wesoło, merytorycznie a na końcu artystycznie. Efektem naszego spotkania jest zimowe drzewo z ptakami, które na zimę z nami zostały. I o tych ptakach było naprawdę głośno.

Co sobie obiecaliśmy? Że niedługo znowu się spotkamy.