Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wyjątkowe obchody

Wyjątkowe obchody

Mieliśmy dziś ogromną przyjemność brać udział w wyjątkowych obchodach 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Z tej okazji W Zespole Szkół Nr 2 w Jeleśni zorganizowany został „Konkurs Piosenki patriotycznej”. Występ poprzedzony był akademią specjalnie przygotowaną na tę okazję. Patriotyczne teksty i piosenki śpiewane przez dzieci poruszały trudne losy Polski i Polaków i przypomniały nam 123 lata niewoli, walki, cierpień i wysiłków wielu pokoleń Polaków.

Dzieci wspaniale odrobiły tę trudną lekcję polskiej historii. Biało-czerwone barwy w ich strojach i pamiątkowych kotylionach przygotowanych specjalnie na tę okazję uświetniały dodatkowo tę wspaniałą uroczystośc.W konkursie brały udział przedszkolaki  z Przedszkola w Świnnej, Pewli Wielkiej, Sopotni Małej, Sopotni Wielkiej oraz Jeleśni.Pieśni patriotyczne jakie mieliśmy okazję usłyszeć to m.in. „Legiony”, „O mój rozmarynie”, „Maszerują strzelcy”.  Świętowanie w gronie przedszkolaków było dla nas wielkim i wzruszającym przeżyciem. Obrady jury konkursu skończyły się jednogłośnym werdyktem: wszyscy otrzymują pierwsze miejsce. W imieniu Jury o wynikach konkursu poinformowała oczekujące w napięciu przedszkolaki Pani Wójt Gminy Jeleśnia - Anna Wasilewska. Gratulujemy serdecznie wszystkim przedszkolakom, a także Paniom, które świetnie przygotowały dzieci do konkursu.