Asset Publisher
Biwakowanie
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?
Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.
Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.
Jak znaleźć miejsce na ognisko?
Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.
To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.
Jak zabezpieczyć ognisko?
Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.
Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?
Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.
Czy mogę rozbić w lesie namiot?
Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!
Asset Publisher
Podsumowanie procesu partycypacji społecznych w ramach projektu: „ŚLADAMI LOKALNEJ ARCHITEKTURY DREWNIANEJ”
Podsumowanie procesu partycypacji społecznych w ramach projektu: „ŚLADAMI LOKALNEJ ARCHITEKTURY DREWNIANEJ”
Podsumowanie procesu partycypacji społecznych w ramach projektu:
„ŚLADAMI LOKALNEJ ARCHITEKTURY DREWNIANEJ”
Projekt planowany do realizacji w ramach
Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027
Zhrnutie procesu participácie v rámci projektu:
„STOPAMI MIESTNEJ DREVENEJ ARCHITEKTÚRY”
Projekt bude realizovaný v rámci Programu
Interreg Poľsko-Slovensko 2021-2027
Czas trwania konsultacji on-line/Čas trvania on-line konzultácií: 6.12.2024 - 20.12.2024.
W konsultacjach on-line wzięło udział: 38 uczestników, w tym 14 organizacji (7 organizacji PL i 7 organizacji SK), 6 instytucji (4 instytucji PL i 2 instytucje SK) oraz 18 osób fizycznych (10 PL i 8 SK).
Rozsah on-line konzultácií: 38 účastníkov, z toho 14 organizácií (7 poľských a 7 slovenských), 6 inštitúcií (4 poľské a 2 slovenské) a 18 fyzických osôb (10 z Poľska a 8 zo Slovenska).
W konsultacjach wzięły również osoby, które przesłały arkusz w formie papierowej - 6 uczestników PL, w tym 5 organizacji i instytucji oraz 1 osoba fizyczna. W sumie w konsultacjach wzięło udział 44 osób, w tym 16 instytucji i organizacji PL, 9 instytucji i organizacji SK oraz 19 osób fizycznych z PL i SK.
Na konzultáciách sa zúčastnili aj osoby, ktoré zaslali formulár v papierovej podobe - 6 účastníkov z Poľska, z toho 5 organizácií a inštitúcií a 1 fyzická osoba. Na konzultáciách sa zúčastnilo spolu 44 osôb, z toho 16 poľských inštitúcií a organizácií, 9 slovenských inštitúcií a organizácií a 19 fyzických osôb z Poľska a zo Slovenska.
W partycypacjach wzięły udział również instytucje i organizacje, które nie podały swojej nazwy (1 PL i 2 SK), ich uwagi zostały również uwzględnione w poniższej tabeli.
Do procesu participácie sa zapojili aj inštitúcie a organizácie, ktoré neuviedli svoj názov (1 poľská a 2 slovenské) aj ich pripomienky sú zohľadnené v ďalej sa nachádzajúcej tabuľke.
Informacje o ogłoszonej partycypacji społecznej (konsultacji terytorialnej) zostały zamieszczone na stronie internetowej partnera wiodącego (PW) i partnerów projektu (PP). Link do strony partycypacji PW został zamieszczony poniżej:
Oznámenie o vyhlásení občianskej participácie (územné konzultácie) bolo zverejnené na internetovej stránke hlavného partnera (HP) a partnerov projektu (PP). Odkaz na stránku HP so zverejnenými informáciami o participácií:
https://www.katowice.lasy.gov.pl/aktualnosci/-/asset_publisher/6uqY/content/partycypacje-spoleczne-w-ramach-projektu-sladami-lesnej-architektury-drewnianej-projekt-planowany-do-realizacji-w-ramach-programu-interreg-polska-slow
Odnośniki do stron wszystkich partnerów PP, na których ogłoszono partycypacje znajdują się również na wskazanej powyżej stronie PW.
Odkazy na stránky všetkých partnerov projektu, na ktorých sú informácie o vyhlásení participácie tiež sú zverejnené na uvedenej stránke HP.
PODSUMOWANIE PROCESU PARTYCYPACJI/ZHRNUTIE PROCESU PARTICIPÁCIE
Formularz w języku polskim/Formulár v poľštine
Formularz w języku słowackim/Formulár v slovenčine