Asset Publisher
Biwakowanie
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie, czy mogę zebrać leżący w lesie chrust, czy mogę rozbić w lesie namiot - odpowiedzi na te i inne pytania.
Czy mogę rozpalić ognisko w lesie?
Zgodnie z artykułem 30 Ustawy o lasach na terenach leśnych, śródleśnych oraz w odległości do 100 metrów od granicy lasu nie wolno rozniecać ognia poza miejscami wyznaczonymi do tego celu przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Stałe miejsca, gdzie wolno rozpalać ogniska wyznacza nadleśniczy poprzez „techniczne zagospodarowanie lasu w celach turystyczno-wypoczynkowych": np. przy miejscach biwakowania, obiektach turystycznych i edukacyjnych, stanicach turystycznych i harcerskich. Stałe miejsca są naniesione na mapy, którymi posługują się osoby monitorujące zagrożenie pożarowe lasu.
Nadleśniczy może wydać także czasowe, pisemne pozwolenie na rozpalenie ogniska. Określa wtedy dokładne miejsce rozpalenia ogniska, sposób jego zabezpieczenia i osobę odpowiedzialną. Nie można zatem samowolnie rozpalać ogniska w lesie i jego pobliżu, np. nad jeziorem czy rzeką.
Jak znaleźć miejsce na ognisko?
Aby znaleźć miejsce na ognisko, najlepiej skorzystać z bazy turystycznej przygotowanej przez każde nadleśnictwo. Informacje o bazie i miejscach wyznaczonych na rozpalanie ognisk można zdobyć korzystając ze strony internetowej nadleśnictwa lub po prostu kontaktując się telefonicznie lub osobiście z pracownikami nadleśnictwa.
To najlepszy sposób na bezpieczne i zgodne z prawem zorganizowanie ogniska. Naturalnie można korzystać także z oferty ośrodków wypoczynkowych i kwater agroturystycznych, które mają już wyznaczone stałe miejsca palenia ognisk na terenach leśnych.
Jak zabezpieczyć ognisko?
Sposób zabezpieczenia ogniska określa nadleśniczy, wydając pisemną zgodę na jego rozpalenie. Najczęściej polega to na usunięciu ściółki leśnej i na odsłonięciu pasa gleby mineralnej wokół ogniska. Można dodatkowo obłożyć ognisko kamieniami, co zapobiega rozsunięciu się palonego materiału. Nie można go rozpalać bliżej niż 6 metrów od stojących drzew, a wysokość płomienia nie może przekraczać 2 metrów. Przy ognisku należy mieć sprzęt do natychmiastowego ugaszenia ognia oraz sprawny środek łączności. Po wypaleniu się ogniska należy je dokładnie zalać wodą i zasypać piaskiem oraz sprawdzić czy nie ma nadal tlących się głowni.
Czy mogę zebrać na ognisko leżący w lesie chrust?
Każde drewno pochodzące z lasu podlega ewidencji i zasadom sprzedaży ustalonym w nadleśnictwie zarządzeniem nadleśniczego. Nie można samodzielnie zbierać chrustu czy gałęzi na ognisko. Jest to wykroczenie. Nie warto narażać się na kłopoty. Należy zwrócić się do właściwego terytorialnie leśniczego, który ustali zasady zaopatrzenia się w drewno niezbędne do przygotowania ogniska.
Czy mogę rozbić w lesie namiot?
Biwakowanie w lesie jest możliwe w miejscach wyznaczonych, a poza nimi jest prawnie zabronione. Rozbicie namiotu bez zezwolenia naraża nas na wiele niebezpieczeństw oraz na karę przewidzianą w kodeksie wykroczeń. Aby rozbić namiot w lesie należy skorzystać z bazy turystycznej, a informacje na jej temat znajdziecie w każdym nadleśnictwie. Warto także zaplanować sobie biwak wcześniej korzystając z portalu stworzonego dla turystów przez leśników: www.czaswlas.pl. Oprócz informacji na temat ognisk znajdziecie tam wszystko, czego potrzebuje w praktyce leśny turysta. Klikajcie po wiedzę!
Asset Publisher
Partycypacje społeczne w ramach projektu: „ŚLADAMI LOKALNEJ ARCHITEKTURY DREWNIANEJ”
Partycypacje społeczne w ramach projektu: „ŚLADAMI LOKALNEJ ARCHITEKTURY DREWNIANEJ”
Partycypacje społeczne w ramach projektu:
„ŚLADAMI LOKALNEJ ARCHITEKTURY DREWNIANEJ”
Projekt planowany do realizacji w ramach
Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027
Participácia v rámci projektu:
„STOPAMI MIESTNEJ DREVENEJ ARCHITEKTÚRY”
Projekt bude realizovaný v rámci Programu
Interreg Poľsko-Slovensko 2021-2027
Zapraszamy słowackie oraz polskie organizacje, instytucje oraz osoby fizyczne do udziału w partycypacji społecznej dotyczącej planowanych do realizacji zadań w ramach przedmiotowego projektu poprzez wypełnienie formularza /udział w webinarium, które odbędzie się w dniu 19.12.2024 r. o godzinie 10:30.
W ramach partycypacji chcemy uwzględnić również aspekt terytorialny naszych działań projektowych, dlatego zależy nam również na opinii naszych sąsiadów.
Pozývame slovenské a poľské organizácie, inštitúcie a fyzické osoby, aby sa zapojili do občianskej participácie v rámci plánovaných na realizáciu úloh predmetného projektu prostredníctvom vyplnenia formulára/účasti na webinári, ktorý sa uskutoční dňa 19.12.2024 o hod. 10:30.
V rámci participácie chceme zohľadniť aj územný aspekt našich projektových aktivít, preto je tiež pre nás dôležité stanovisko našich susedov.
Termin partycypacji/ Termín participácie: 06.12.2024 r. - 20.12.2024 r.
Cel główny projektu: Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego, w tym architektury drewnianej polsko-słowackiego pogranicza, a także wzbogacenie infrastruktury i oferty turystycznej Pogranicza.
Hlavný cieľ projektu: Zachovanie a propagovanie kultúrneho dedičstva vrátane drevenej architektúry poľsko-slovenského pohraničia spolu s rozšírením infraštruktúry a ponuky cestovného ruchu územia pohraničia.
Partnerzy projektu: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach (PW), LESY Slovenskej republiky, š.p. jednostka organizacyjna OZ Tatry, leśnictwo Zakamenné (GPT), Nadleśnictwo Bielsko, Nadleśnictwo Ustroń, Nadleśnictwo Jeleśnia, Mesto Ružomberok, Obec Pucov, Obec Babin, Obec Čierne, Gmina Brenna, Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu w Brannej, Gminny Ośrodek Kultury w Świnnej, Gmina Wilkowice, Gmiana Rajcza, Gmina Goleszów, Wiślańskie Centrum Kultury, OZ Poľana Babín.
Zanim przystąpią Państwo do wypełniania formularza zachęcamy do zapoznania się z planowanymi do realizacji zadaniami w ramach przedmiotowego projektu, które zostały przedstawione w prezentacji.
Odporúčame, aby ste sa pred vyplňovaním formulára oboznámili s v prezentácii predstavenými úlohami, ktorých realizácia je naplánovaná v rámci predmetného projektu.
Prezentacja w języku polskim/Prezentácia v poľštine
Prezentacja w języku słowackim/Prezentácia v slovenčine
Formularz w języku polskim/Formulár v poľštine
Formularz w języku słowackim/Formulár v slovenčine
Link do formularza partycypacji w wersji on-line w języku polskim/Odkaz na online formulár účasti v poľštine:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSevyQiGjm61tnDQiLBWheJjQb40UbXhKLTPaWRhQEi6o
yHxAw/viewform
Link do formularza partycypacji w wersji on-line w języku słowackim/Odkaz na online účastnícky formulár v slovenskom jazyku:
https://docs.google.com/forms/d/151xiZACElOo_Ki7kfaQVItZC86Rut46lAtpHDMzP190/preview
Osoby do kontaktu z ramienia RDLP w Katowicach (PW)/Kontaktné osoby v mene RDLP v Katoviciach (PW):
Wojciech Jendroska, Anna Szady, Karolina Polaszek
Adres kontaktowy/Kontaktná adresa: partycypacje.spoleczne@katowice.lasy.gov.pl
Link do webinarium/Odkaz na webinár:
https://lasy.webex.com/lasy/j.php?MTID=m42fcd53e17ca48e2a2160d58d924a980
Numer spotkanie (kod dostępu)/ Číslo stretnutia (prístupový kód): 2783 761 8532
Hasło/Heslo: 19122024