Wydawca treści Wydawca treści

UŻYTKOWANIE LASU

Gospodarka leśna, w myśl ustawy o lasach to działalność leśna w zakresie urządzania, ochrony i zagospodarowania lasu. Ma na celu utrzymanie i powiększanie zasobów upraw leśnych, gospodarowanie zwierzyną, pozyskiwanie drewna, żywicy, choinek, karpiny, igliwia, zwierzyny oraz płodów runa leśnego, ale z zachowaniem tempa i sposobów zapewniających trwałe zachowanie bogactwa biologicznego lasów, ich wysokiej produkcyjności, potencjału regeneracyjnego, tak, by zapewnić zdolność do wypełniania teraz i w przyszłości wszystkich funkcji lasów: ochronnych, gospodarczych i społecznych.  Trwałość lasom może więc zapewnić  tylko racjonalne użytkowanie wszystkich jego zasobów.

Drewno, jako główny użytek polskich lasów jest więc zawsze pozyskiwane w granicach nie tylko  nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu, ale również systematycznie zwiększających zapas drewna pozostającego w lasach, czyli tzw. zapas na pniu.

 Drewno pozyskuje się w ramach:

  • cięć rębnych– usuwania z lasu drzewostanów „dojrzałych"; ich podstawowym celem jest przebudowa i odtworzenie drzewostanów, według przyjętych w planie urządzania rodzajów rębni i sposobów użytkowania lasu, które mają zapewnić najkorzystniejsze warunki rozwoju młodego pokolenia. Zaprojektowane sposoby zagospodarowania lasu pozwalają na zachowanie trwałości lasów przy jednoczesnym ich użytkowaniu.
  • cięć pielęgnacyjnych (czyszczeń i trzebieży)– usuwania z lasu części drzew uznanych za niepożądane i szkodliwe dla pozostałych drzew i wartościowych elementów drzewostanu;
  • cięć niezaplanowanych (przygodnych), które są konsekwencją wystąpienia klęsk żywiołowych w lasach

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. O wielkości pozyskania drewna w danym nadleśnictwie decyduje tzw. etat cięć określony w planie urządzenia lasu.Jest to ilość drewna możliwa do wycięcia w określonych drzewostanach na określonej powierzchni  w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Dzięki temu, że etat jest niższy niż przyrost drewna w tym samym okresie, następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu". Ocenia się, że zasobność polskich lasów wynosi obecnie ponad 2,4  mld m sześć drewna.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja "z Rodziną do lasu"

Akcja "z Rodziną do lasu"

WSZYSTKIE ZGŁOSZENIA JAKIE WPŁYNĘŁY w terminie w związku z Akcją z Rodziną do lasu, zostały przyjęte!

13.04.2021 r. na podane adresy mailowe zostanie wysłany pakiet pytań do rozwiązania oparty o treści znajdujące się na ścieżce edukacyjnej.

Do 26.04 czekamy na wypełnione karty z zadaniami. Oczywiście termin 26.04 jest ostateczny, jesli ktoś wypełni karty wcześniej przesyła w dowolnym terminie. Samo zgłoszenie bez odesłanej karty nie jest ważne

 

Jak dostarczyć te karty ?

 

1. Możecie je wrzucić do skrzynki na korespondencję przed Nadleśnictwem (oczywiście podając dane z formularza zgłoszeniowego, Imię i nazwisko opiekuna)

2.możecie przesłać skany pocztą na wskazany adres i tu uwaga mała zmiana i dodatkowy adres: karolina.morkisz@katowice.lasy.gov.pl lub jelesnia@katowice.lasy.gov.pl

3. Nadesłana, wypełniona karta z pytaniami wraz z formularzem zostanie kompletowana przez osobę, która koordynuje tę akcję i będzie stanowiła podstawę do kontaktu w sprawie drobnych upominków za Wasze zaangażowanie