Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

KONKURS

KONKURS

Wierzymy, że nie zaniechaliście swojej leśnej aktywności. I może niekoniecznie jest to wyprawa z leśnikiem, ale z Rodzicami i Dziadkami zaglądacie do lasu, by choć na chwilę oderwać się od ekranu komputera.

Mamy dla Was zadanie specjalne. Zajrzyjcie do lasu – w tej sytuacji będzie to najlepsze źródło inspiracji.  Oderwijcie się na chwilę od lekcji i ekranów, a pochylcie nad pustą kartką papieru i puśćcie wodze fantazji. To Wy dzisiaj kreujecie rzeczywistość,  decydujecie kto będzie bohaterem bajki i jaka to będzie historia: ze szczęśliwym zakończeniem, z dreszczykiem, a może z dużą dozą dowcipu?

Tłem bajki niech będzie LAS, ale ten Twój, lokalny, nie wędruj swoją wyobraźnią za daleko. Zostajemy każdy u siebie, w swoim lesie. W rolę bohaterów niech koniecznie wcielą się zwierzęta, które są Ci dobrze znane z Twoich leśnych eskapad.

Ale, żeby nie było tak całkiem prosto: przypatrz się symbolom z infografik dołączonych do regulaminu i postu zamieszczonego na koncie facebook „Nadleśnictwo Jeleśnia Lasy Państwowe”, w swojej historii musisz wykorzystać elementy z każdego z okienek znajdujących się w infografice załączonej do facebookowego postu i regulaminu. Niech zamienią się w wątki i bohaterów Twojej bajki. Życzymy Ci udanej zabawy.

Szczegóły w regulaminie poniżej.

 

Materiały do pobrania