Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Otwarcie Kancelarii Leśnictw

Otwarcie Kancelarii Leśnictw

10 stycznia otwarte zostały kancelarie Leśnictw Romanka Dolna i Romanka Górna w Nadleśnictwie Jeleśnia. W uroczystości przygotowanej zgodnie z Ceremoniałem Lasów Państwowych wprowadzonym zarządzeniem nr 50 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 17 maja 2023 r. udział wzięli: Zastępca Dyrektora RDLP w Katowicach Marek Czader, ks. Jerzy Wojciechowicz, nadleśniczowie nadleśnictw: Andrychów, Ujsoły, Ustroń, Sucha, Bielsko, Węgierska Górka, Starszy Specjalista ds. budownictwa z RDLP w Katowicach pan Bogdan Bulandra oraz pracownicy nadleśnictwa Jeleśnia.

Kancelarie leśnictw powstały w wyniku przebudowy oraz zmiany sposobu użytkowania budynku mieszkalnego na siedziby dwóch samodzielnych Kancelarii Leśnictw: Romanka Dolna i Romanka Górna. Modernizowany budynek zlokalizowany jest w Sopotni Małej, pochodzi z lat 30 ubiegłego wieku. Obiekt jest wpisany do gminnej ewidencji zabytków, posiada kartę ewidencyjną obiektu nieruchomego. Prace wykonywane w budynku uwzględniały jego walory zabytkowe.

Nowy budynek dostosowany jest do potrzeb osób z niepełnosprawnościami w tym celu zastosowano zewnętrzną platformę, która umożliwi wejście do budynku.  

Kancelarie obu leśnictw będą otwarte w każdy wtorek od godziny 7:00-9:00.