21 marca Międzynarodowym Dniem Lasów

21 marca Międzynarodowy Dzień Lasów 2016

Polskie lasy - czyli co warto wiedzieć

Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Zajmują one ok. 30% terytorium kraju, rosną na obszarze 9,3 mln ha. Zdecydowana większość to Lasy Państwowe,       z czego ponad 7,6 mln ha zarządzane jest przez PGL LP. Połowa to lasy o charakterze ochronnym. Najwięcej lasów ochronnych wyodrębniono na terenach górskich i na obszarach będących pod wpływem oddziaływania przemysłu (RDLP Kraków, RDLP Krosno, RDLP Katowice). W lasach ochronnych stosuje się zmodyfikowane podejście do gospodarki leśnej (ogranicza się stosowanie rębni zupełnych, podwyższa wiek rębności, dostosowuje skład gatunkowy do pełnionych funkcji).

Rola lasów na całym świecie jest ogromna. Od lasów uzależniony jest byt 1,6 mld ludzi na świecie,  ścisły związek z lasami ma również istotna część globalnej gospodarki (wartość rynku produktów leśnych przekracza 300 mld dolarów rocznie). Las jest schronieniem dla 80% gatunków roślin, zwierząt i grzybów (w Polsce w środowisku leśnym występuje aż 32 tys. gatunków flory i fauny, czyli 65% wszystkich u nas spotykanych). Lasy pełnią ważną funkcję „pochłaniacza" dwutlenku węgla. Dostępne dane na temat akumulacji węgla w biomasie drzewnej polskich lasów podają, że zawartość ta wynosi aż 1099 mln ton, w tym 26 mln w drewnie martwym.

Niebagatelną rolę odgrywają też lasy zatrzymując wodę, przeciwdziałając powodziom (tylko dzięki realizowanemu przez Lasy Państwowe programowi tzw. małej retencji lasy na terenach nizinnych magazynują około 120 mln m sześc. wody). Patrząc lokalnie na to zjawisko w kontekście tylko Nadleśnictwa Jeleśnia.

W Nadleśnictwie Jeleśnia w okresie 19.03.2010- 31.10.2012 r. realizowany był  projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej pn. „Przeciwdziałanie skutkom odpływu wód opadowych na terenach górskich. Zwiększenie retencji i utrzymanie potoków oraz związanej z nimi infrastruktury w dobrym stanie" w ramach III Priorytetu Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Jest to indywidualny projekt, którego beneficjentem jest Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe koordynowany przez Centrum Koordynacji Projektów Środowiskowych.  Projekt realizowany jest na terenie 55 nadleśnictw w 4 regionalnych dyrekcjach Lasów Państwowych.

Celem projektu jest spowolnienie odpływu wód oraz zwiększenie możliwości retencyjnych zlewni górskich, dzięki czemu minimalizowane są skutki powodzi, niszczącego działania wód wezbraniowych oraz suszy. Działania prowadzone w projekcie to retencjonowanie i renaturyzacja cieków stałych oraz obszarów podmokłych, kontrola spływu powierzchniowego oraz wyrównywanie i spowalnianie spływu wód wezbraniowych.

Nie można zapominać też o innych korzyściach płynących z lasu - najważniejszym leśnym produktem pochodzącym prosto z lasu jest drewno. Trwałość, elastyczność, odnawialność surowca to tylko niektóre z cech stawiające go ponad innymi surowcami. Drewno znajduje blisko 30 tys.różnych zastosowań. Warto tu wspomnieć, że nie tylko żywe drzewa wiążą znaczne ilości dwutlenku węgla. Ważnym magazynem węgla są też produkty z drewna. Materiał ekologiczny, powstający w wyniku najbardziej naturalnego procesu biologicznego. Jego zasoby są niewyczerpane pod warunkiem prowadzenia racjonalnej gospodarki leśnej. 

Warto wiedzieć...

  • Zużycie drewna w Polsce w ostatnich latach wzrosło dwuipółkrotnie z 0,4 mdo 1 m3
  • Realizacja zapotrzebowania na drewno i zapewnienie jednocześnie trwałości lasów to nie są  zadania sprzeczne
  • Kupując drewno lub produkty z drewna mamy pewność, że surowiec pozyskany był w sposób nie zagrażający przyrodzie, co potwierdzają certyfikaty FSC, PEFC
  • Zasobność w lasach zarządzanych przez PGL LP ciągle rośnie ze 190 m3 w latach dziewięćdziesiątych do 254 m3 (dane rok 2012)
  • Co roku leśnicy sadzą 500 mln drzew czyli średnio 57 tyś na godzinę!

Z okazji Międzynarodowego Dnia Lasu przypominamy i zachęcamy wszystkich do odwiedzania lasu i poznawania jego niesamowitego bogactwa.