Wydawca treści Wydawca treści

Parki krajobrazowe

Cały obszar Nadleśnictwa Jeleśnia, za wyjątkiem małych kompleksów leśnych znajduje się na terenie parków krajobrazowych, tj. Parku Krajobrazowego Beskidu Żywieckiego oraz Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, które wchodzą w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskieg  

Park Krajobrazowy Beskidu Żywieckiego obejmuje obszar  35 870 ha, w tym ok. 4 261,84 ha  na gruntach Lasów Państwowych Nadleśnictwa Jeleśnia. Wyróżnia się tutaj 3 jednostki geomorfologiczne : Beskid Żywiecki, Beskid Makowski i Kotlinę Żywiecką. Cała powierzchnia ŻPK cechuje się dużą zasobnością w wody powierzchniowe, które jednak są nierównomiernie rozłożone, wody szybko odpływają w potokach, tworząc po obfitych opadach groźne wezbrania.

Na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego wykształciły się cztery piętra roślinne: pogórza,  regla dolnego,  regla górnego, kosodrzewiny. Największymi osobliwościami flory ŻPK są przede wszystkim gatunki wysokogórskie, np. porosty: Cetraria tiroliensis, Cladonia gonecha, Cladonia elongata, podgatunek niebielistki trwałej Swertia perennis subsp. Alpestris, pełnik europejski Trollius altissimus, tymotka halna Phleum rhaeticum,  jałowiec halny Juniperus communis subsp. Alpina, wierzba zielna Salix herbacea.

Na terenie ŻPK objęto ochroną rezerwatową obszar o powierzchni 419,14 ha w 10 rezerwatach z czego 4 znajdują się na terenie PGL LP Nadleśnictwo Jeleśnia („Pilsko", część „Romanka", „Pod Rysianką", „Gawroniec").

 

Park Krajobrazowy Beskidu  Małego- obejmuje obszar 25 770 ha w tym ok. 4 373,07 ha na gruntach Lasów Państwowych Nadleśnictwa Jeleśnia. Dolina rzeki Soły przedziela Beskid Mały na dwie części: od zachodu mniejsze pasmo Magurki Wilkowickiej  i od wschodu większe pasmo Łamanej Skały tworząc, tzw. kaskadę Soły z trzema zbiornikami wodnymi. Na terenie zasięgu ter. Nadleśnictwa Jeleśnia znajduje się zbiornik Tresna i część zbiornika Międzybrodzkiego.

Cały Beskid Mały jest  obszarem źródliskowym dopływów Soły i Skawy. Panuje tu klimat  górski  z oddziaływaniami klimatu kontynentalnego i oceanicznego, co powoduje  nagłe zmiany pogody. Częstym zjawiskiem jest też inwersja termiczna.

Roślinność występująca na terenie Beskidu Małego to roślinność pogórza i piętra dolnego. Piętro pogórza to tereny łąkowe, pół uprawnych i zagród z fragmentami  naturalnych zbiorowisk roślinnych na skarpach czy w wąwozach (grąd i buczyna karpacka) .

Piętro regla dolnego to tereny leśne z nielicznymi, zarastającymi polanami. (przeważają sztuczne świerczyny na siedliskach buczyny karpackiej i jedliny).

Na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego ochroną rezerwatową objęto 140,15 ha w trzech rezerwatach, z czego 2 znajdują się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Jeleśnia (Rezerwat „Szeroka" oraz część Rezerwatu „Madohora")


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ZANOCUJ W LESIE

ZANOCUJ W LESIE

Nadleśnictwo Jeleśnia przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Program rusza na terenie nadleśnictwa od 1.05.2021 r. Tereny wyznaczone przez nas do programu to tereny Leśnictw Czernichów, Kocierz Rychwałdzki, Zakocierz oraz wybrane fragmenty Leśnictwa Koszarawa Cicha.

Aby przenieść sie do obszaru można kliknąc poniższy obrazek >>

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone (IOS), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem -> mapa okresowego zakazu wstępu do lasu

Z menu podręcznego wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. Regulaminem korzystania z obszaru.

Regulamin korzystania z obszaru na terenie Nadleśnictwa Jeleśnia znajduje się w załączniku na dole strony.

  1. Zapoznaj się z informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.

W Nadleśnictwie Jeleśnia wyznaczyliśmy dwa takie miejsca w jednym Leśnictwie – Leśnictwo Kocierz Rychwałdzki:

- Miejsce odpoczynku „Bobry” Kocierz Rychwałdzki oddział 65b (współrzędne geograficzne: 49°45ˈ49.2̎ N 19°19ˈ47.8 ̎E

-Miejsce odpoczynku Kocierz Rychwałdzki „Pod Kiczorą” oddział 16f (współrzędne geograficzne 49° 45ˈ47.3̎ N 19°19ˈ33.3̎ E

  1. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
  2. Zapoznaj się również z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu 
  3. Zapoznaj się koniecznie z  informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu z uwagi na ich prowadzenie. PRACE LEŚNE PROWADZONE SĄ AKTUALNIE W LEŚNICTWIE KOCIERZ RYCHWAŁDZKI ODDZIAŁ 63 i 15 (prace będą trwały do końca lipca 2023 r. - prosimy o zachowanie szczególnej ostrożności)
  4. Zapoznaj się również z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
    1. Nadleśnictwo informuje o utrudnieniach  w artykułach na stronie internetowej w zakładce Aktualności
  5. W okresie jesiennym i zimowym zapoznaj się koniecznie z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
    1. terminy polowań zbiorowych będą dostępne na stronach internetowych z co najmniej 2 dniowym wyprzedzeniem.
  6. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [w załączniku poniżej] oraz przesłanie go na adres karolina.morkisz@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
  7. Dopuszcza się możliwość korzystania z atestowanych kuchenek gazowych.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: karolina.morkisz@katowice.lasy.gov.pl tel. 662-770-701