Wydawca treści Wydawca treści

Parki krajobrazowe

Cały obszar Nadleśnictwa Jeleśnia, za wyjątkiem małych kompleksów leśnych znajduje się na terenie parków krajobrazowych, tj. Parku Krajobrazowego Beskidu Żywieckiego oraz Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, które wchodzą w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskieg  

Park Krajobrazowy Beskidu Żywieckiego obejmuje obszar  35 870 ha, w tym ok. 4 261,84 ha  na gruntach Lasów Państwowych Nadleśnictwa Jeleśnia. Wyróżnia się tutaj 3 jednostki geomorfologiczne : Beskid Żywiecki, Beskid Makowski i Kotlinę Żywiecką. Cała powierzchnia ŻPK cechuje się dużą zasobnością w wody powierzchniowe, które jednak są nierównomiernie rozłożone, wody szybko odpływają w potokach, tworząc po obfitych opadach groźne wezbrania.

Na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego wykształciły się cztery piętra roślinne: pogórza,  regla dolnego,  regla górnego, kosodrzewiny. Największymi osobliwościami flory ŻPK są przede wszystkim gatunki wysokogórskie, np. porosty: Cetraria tiroliensis, Cladonia gonecha, Cladonia elongata, podgatunek niebielistki trwałej Swertia perennis subsp. Alpestris, pełnik europejski Trollius altissimus, tymotka halna Phleum rhaeticum,  jałowiec halny Juniperus communis subsp. Alpina, wierzba zielna Salix herbacea.

Na terenie ŻPK objęto ochroną rezerwatową obszar o powierzchni 419,14 ha w 10 rezerwatach z czego 4 znajdują się na terenie PGL LP Nadleśnictwo Jeleśnia („Pilsko", część „Romanka", „Pod Rysianką", „Gawroniec").

 

Park Krajobrazowy Beskidu  Małego- obejmuje obszar 25 770 ha w tym ok. 4 373,07 ha na gruntach Lasów Państwowych Nadleśnictwa Jeleśnia. Dolina rzeki Soły przedziela Beskid Mały na dwie części: od zachodu mniejsze pasmo Magurki Wilkowickiej  i od wschodu większe pasmo Łamanej Skały tworząc, tzw. kaskadę Soły z trzema zbiornikami wodnymi. Na terenie zasięgu ter. Nadleśnictwa Jeleśnia znajduje się zbiornik Tresna i część zbiornika Międzybrodzkiego.

Cały Beskid Mały jest  obszarem źródliskowym dopływów Soły i Skawy. Panuje tu klimat  górski  z oddziaływaniami klimatu kontynentalnego i oceanicznego, co powoduje  nagłe zmiany pogody. Częstym zjawiskiem jest też inwersja termiczna.

Roślinność występująca na terenie Beskidu Małego to roślinność pogórza i piętra dolnego. Piętro pogórza to tereny łąkowe, pół uprawnych i zagród z fragmentami  naturalnych zbiorowisk roślinnych na skarpach czy w wąwozach (grąd i buczyna karpacka) .

Piętro regla dolnego to tereny leśne z nielicznymi, zarastającymi polanami. (przeważają sztuczne świerczyny na siedliskach buczyny karpackiej i jedliny).

Na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego ochroną rezerwatową objęto 140,15 ha w trzech rezerwatach, z czego 2 znajdują się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Jeleśnia (Rezerwat „Szeroka" oraz część Rezerwatu „Madohora")


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Akcja " Z Rodziną do lasu"

Akcja " Z Rodziną do lasu"

Akcja z Rodziną do lasu  – warunki udziału

Przygotowaliśmy dla Was coś specjalnego. Akcję pod nazwą "Z Rodziną do lasu".Akcja ma na celu zaktywizowanie rodzin z dziećmi i zachęcenie do odwiedzenia lasu oraz poszerzenia swojej wiedzy przyrodniczej  podczas  wspólnego spaceru.

Razem uczycie się korzystając z przygotowanych treści na tablicach edukacyjnych na ścieżce Las Kiełbasów i odpowiadacie na przygotowane przez nas pytania. Nauka z Rodziną na łonie natury to naprawdę świetny sposób na spędzenie czasu i połączenie przyjemnego z pożytecznym. Pytania na ścieżce nie są ułożone w kolejności. Czasem trzeba będzie być może wrócić do jakiejś tablicy albo przeczytać coś jeszcze bardziej wnikliwie, ale to wszystko po to, byście zaangażowali się na trochę dłużej J

2. Co trzeba zrobić by wziąć udział w Akcji z Rodziną do Lasu?

  • Wypełnić formularz zgłoszeniowy umieszczony na naszej stronie internetowej www.jelesnia.katowice.lasy.gov.pl odesłać go na adres: jelesnia@katowice.lasy.gov.pl
  • Na zgłoszenie chętnych czekamy do 12.04.2021 r. do godziny 15:00
  • Liczy się kolejność zgłoszeń. Pierwsze 30 zgłoszeń dostanie kartę z zadaniami.
  • Zgłoszenia po terminie nie będą przyjmowane.

3. Przesłanie zgłoszenia jest wyrazem chęci zgłoszenia w zabawie. Po otrzymaniu zgłoszenia Organizator akcji prześle na podane w zgłoszeniu adresy mailowe Kartę pracy z zadaniami dla wszystkich uczestników akcji. Dla wszystkich w dniu 13.04.2021 r.

4. Na wykonanie zadania czyli odwiedziny na ścieżce edukacyjnej Las Kiełbasów oraz odesłanie wypełnionej karty z zadaniami, lub dostarczenie wypełnionej karty do biura nadleśnictwa przy ul. Suskiej 5 uczestnicy mają czas do 26.04.2021 r. do godziny 15.00.

5. Wszyscy uczestnicy akcji po dopełnieniu formalności – czyli dokonania zgłoszenia w terminie oraz odesłania wypełnionej karty pracy zostaną nagrodzeni symbolicznym upominkiem. Szczegóły przekazania i termin odbioru nagród za udział w Akcji zostaną ustalone po jej zakończeniu

 

Życzymy Wam miłej zabawy!