Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

ZANOCUJ W LESIE

ZANOCUJ W LESIE

Nadleśnictwo Jeleśnia przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

Program rusza na terenie nadleśnictwa od 1.05.2021 r. Tereny wyznaczone przez nas do programu to tereny Leśnictw Czernichów, Kocierz Rychwałdzki, Zakocierz oraz wybrane fragmenty Leśnictwa Koszarawa Cicha.

Aby przenieść sie do obszaru można kliknąc poniższy obrazek >>

Lokalizacja widoczna jest również na mapie oraz z poziomu aplikacji Mbdl [link] (android) lub [link] iPhone (IOS), z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem -> mapa okresowego zakazu wstępu do lasu

Z menu podręcznego wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

 1. Regulaminem korzystania z obszaru.

Regulamin korzystania z obszaru na terenie Nadleśnictwa Jeleśnia znajduje się w załączniku na dole strony.

 1. Zapoznaj się z informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, należy drewno przynieść ze sobą.

W Nadleśnictwie Jeleśnia wyznaczyliśmy dwa takie miejsca w jednym Leśnictwie – Leśnictwo Kocierz Rychwałdzki:

- Miejsce odpoczynku „Bobry” Kocierz Rychwałdzki wydzielenie leśne 65b (współrzędne geograficzne: 49°45ˈ49.2̎ N 19°19ˈ47.8 ̎E

-Miejsce odpoczynku Kocierz Rychwałdzki „Pod Kiczorą” wydzielenie leśne 16f (współrzędne geograficzne 49° 45ˈ47.3̎ N 19°19ˈ33.3̎ E

 1. Mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  Przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem
 2. Zapoznaj się również z zasadami bezpiecznego korzystania z lasu 
 3. Zapoznaj się koniecznie z  informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze. Na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu z uwagi na ich prowadzenie

Aktualnie czasowym zakazem wstępu w Nadleśnictwie Jeleśnia objęte będą oddziały:

Leśnictwo Zakocierz oddział: 56,57

Leśnictwo Koszarawa Cicha oddział: 20,21

Leśnictwo Kocierz Rychwałdzki oddział: 15

Leśnictwo Czernichów oddział: 118, 109

 1. Zapoznaj się również z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków
  1. Nadleśnictwo informuje o utrudnieniach  w artykułach na stronie internetowej w zakładce Aktualności
 2. W okresie jesiennym i zimowym zapoznaj się koniecznie z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin. Na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! 
  1. terminy polowań zbiorowych będą dostępne na stronach internetowych z co najmniej 2 dniowym wyprzedzeniem.
 3. Jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa. Zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza [w załączniku poniżej] oraz przesłanie go na adres karolina.morkisz@katowice.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu. Pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: karolina.morkisz@katowice.lasy.gov.pl tel. 662-770-701