Wydawca treści
ŁOWIECTWO
Gospodarka łowiecka na terenie nadleśnictwa Jeleśnia jest realizowana na podstawie:
Ustawy Prawo Łowieckie oraz szeregu ustaw dotyczących łowiectwa (o broni i amunicji, ochronie zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz Inspekcji Weterynaryjnej, ustawie o ochronie przyrody, rybactwie śródlądowym)
W granicach terytorialnego zasięga nadleśnictwa położonych jest 11 obwodów łowieckich, z czego trzy obwody tylko nieznaczną część mają położoną w granicach naszego zasięgu.
Nadleśnictwo sprawuje nadzór nad 8 obwodami łowieckimi (193,194,195,196,197,198,202,203) leżącymi w województwie śląskim. Powierzchnia użytkowa tych obwodów wynosi 41 103 ha z czego na lasy przypada 20 682 ha. Obwody te dzierżawione są przez 8 kół łowieckich zrzeszonych w Polskim Związku Łowieckim - Zarząd Okręgowy w Bielsku - Białej.
Do zadań Nadleśnictwa w ramach gospodarki łowieckiej należy współpraca z kołami łowieckimi w zakresie:
- opiniowania i zatwierdzania Rocznych Planów Łowieckich i Wieloletnich Planów Łowieckich
- dokonywanie ścisłej inwentaryzacji zwierzyny płowej
- nadzorowanie wykonania planów łowieckich, w tym egzekwowanie wykonania planów odstrzału
- poprawa warunków bytowania zwierzyny poprzez: ograniczanie niepokoju w biotopie, ochrona ostoi oraz zapewnianie bazy pokarmowej poprzez wprowadzanie do drzewostanów gatunków drzew i krzewów takich jak: wierzby czy dzikie drzewa i krzewy owocowe.
Najnowsze aktualności
Zmiany w prawie łowieckim
Zmiany w prawie łowieckim
Od dnia 1 kwietnia 2018r. zgodnie z art. 1. Ustawy z dnia 22 marca 2018r. o zmianie ustawy – Prawo łowieckie oraz niektórych innych ustaw ( Dz. U. z 2018 r., poz. 651). Wniosek o szacowanie szkód łowieckich w tym wysokości odszkodowania za te szkody, właściciel albo posiadacz gruntów rolnych składa do gminy, właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkody.
W związku ze zmianami w ustawie Nadleśnictwo Jelesnia informuje, że od 1 kwietnia 2018 r, podmiotem właściwym do przyjmowania wniosków pisemnych o szacowanie szkod oraz ustalenia wysokości odszkodowań jest organ wykonawczy gminy (wójt, burmistrz, prezydent miasta) właściwej ze względu na miejsce wystąpienia szkody. Według nowych przepisów szkody będą szacowane w zespołach w skład których wchodzić będą: przedstawiciele gminy właściwi ze względu na miejsce wystąpienia szkody, przedstawiciel dzierżawcy lub zarządcy obwodu łowieckiego oraz właściciel lub posiadacz gruntów rolnych na terenie którego wystąpiła szkoda.