Asset Publisher
Parki krajobrazowe
Cały obszar Nadleśnictwa Jeleśnia, za wyjątkiem małych kompleksów leśnych znajduje się na terenie parków krajobrazowych, tj. Parku Krajobrazowego Beskidu Żywieckiego oraz Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, które wchodzą w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskieg
Park Krajobrazowy Beskidu Żywieckiego obejmuje obszar 35 870 ha, w tym ok. 4 261,84 ha na gruntach Lasów Państwowych Nadleśnictwa Jeleśnia. Wyróżnia się tutaj 3 jednostki geomorfologiczne : Beskid Żywiecki, Beskid Makowski i Kotlinę Żywiecką. Cała powierzchnia ŻPK cechuje się dużą zasobnością w wody powierzchniowe, które jednak są nierównomiernie rozłożone, wody szybko odpływają w potokach, tworząc po obfitych opadach groźne wezbrania.
Na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego wykształciły się cztery piętra roślinne: pogórza, regla dolnego, regla górnego, kosodrzewiny. Największymi osobliwościami flory ŻPK są przede wszystkim gatunki wysokogórskie, np. porosty: Cetraria tiroliensis, Cladonia gonecha, Cladonia elongata, podgatunek niebielistki trwałej Swertia perennis subsp. Alpestris, pełnik europejski Trollius altissimus, tymotka halna Phleum rhaeticum, jałowiec halny Juniperus communis subsp. Alpina, wierzba zielna Salix herbacea.
Na terenie ŻPK objęto ochroną rezerwatową obszar o powierzchni 419,14 ha w 10 rezerwatach z czego 4 znajdują się na terenie PGL LP Nadleśnictwo Jeleśnia („Pilsko", część „Romanka", „Pod Rysianką", „Gawroniec").
Park Krajobrazowy Beskidu Małego- obejmuje obszar 25 770 ha w tym ok. 4 373,07 ha na gruntach Lasów Państwowych Nadleśnictwa Jeleśnia. Dolina rzeki Soły przedziela Beskid Mały na dwie części: od zachodu mniejsze pasmo Magurki Wilkowickiej i od wschodu większe pasmo Łamanej Skały tworząc, tzw. kaskadę Soły z trzema zbiornikami wodnymi. Na terenie zasięgu ter. Nadleśnictwa Jeleśnia znajduje się zbiornik Tresna i część zbiornika Międzybrodzkiego.
Cały Beskid Mały jest obszarem źródliskowym dopływów Soły i Skawy. Panuje tu klimat górski z oddziaływaniami klimatu kontynentalnego i oceanicznego, co powoduje nagłe zmiany pogody. Częstym zjawiskiem jest też inwersja termiczna.
Roślinność występująca na terenie Beskidu Małego to roślinność pogórza i piętra dolnego. Piętro pogórza to tereny łąkowe, pół uprawnych i zagród z fragmentami naturalnych zbiorowisk roślinnych na skarpach czy w wąwozach (grąd i buczyna karpacka) .
Piętro regla dolnego to tereny leśne z nielicznymi, zarastającymi polanami. (przeważają sztuczne świerczyny na siedliskach buczyny karpackiej i jedliny).
Na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego ochroną rezerwatową objęto 140,15 ha w trzech rezerwatach, z czego 2 znajdują się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Jeleśnia (Rezerwat „Szeroka" oraz część Rezerwatu „Madohora")
Asset Publisher
WIOSNA
WIOSNA
Upragniony początek wiosny
Astronomiczna wiosna rozpoczęła się 20 marca o godzinie 22:58. Z każdą kolejną dobą dzień będzie dłuższy a noc krótsza. Średnie dobowe temperatury powietrza wzrosną, dzień staje się dłuższy. W końcu będzie słonecznie i ciepło
Przyrodnicze przemiany zaczynają się już na przedwiośniu, topnieje długo zalegająca pokrywa śnieżna, wzbierają rzeki i leśne potoki zasilane wodą z roztopów. Zwierzęta i rośliny zaczynają budzić się do życia. Himeryczne przedwiośnie z wysokimi wahaniami temperatur zwłaszcza przy gruncie bywa niestety groźne dla roślin.
Z roślin niewątpliwą Królową przedwiośnia jest zdecydowanie śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis). Wskaźnik fenologicznego przedwiośnia. Geofit. Najchętniej rośnie w cieniu lub półcieniu w wilgotnych lasach łęgowych oraz w grądach i buczynach. Płatki reagują na zmianę temperatury, stulając się na noc, w dni pochmurne i podczas niskich temperatur.
Kolejnym charakterystycznym dla przedwiośnia kwiatem pojawiającym się w lesie jest zawilec gajowy (Anemone nemorosa). Podobnie jak przebiśniegi jest geofitem. Wykorzystuje okno czasowe w lasach liściastych gdy te nie mają jeszcze liści i korzysta z nieograniczonego dostępu światła. Znika zaraz po pogorszeniu się warunków świetlnych. W lesie tworzy efektowne białe łany. Należy jednak uważać, gdyż jest to roślina trująca.
Z roślin obok których na przedwiośniu nie da się przejść obojętnie należy na pewno wymienić przylaszczkę pospolitą. W Polsce należy do dość rozpowszechnionych gatunków w żyznych lasach liściastych i tylko lokalnie jest rzadsza lub nie występuje.
Jest rośliną trującą podobnie jak inne jaskrowate zawiera we wszystkich organach trujący glikozyd ranunkulinę. Jest to bylina (hemikryptofit) po spoczynku zimowym rozwija się na przedwiośniu korzystając z pracy ubiegłorocznych, zimozielonych liści. Najpierw w okresie od marca do maja rozwijają się kwiaty wyrastające z pączków formujących się jeszcze jesienią roku poprzedniego, z pewnym opóźnieniem rozwijają się liście a ubiegłoroczne w tym czasie więdną) Poszczególne kwiaty utrzymują się przez 8 dni, przy czym w czasie deszczowej pogody oraz na noc zamykają się i zwieszają