Asset Publisher Asset Publisher

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

I BESKIDZKIE FORUM TURYSTYCZNE

I BESKIDZKIE FORUM TURYSTYCZNE

Nadleśnictwo Jeleśnia z ogromną przyjemnością przyjęło zaproszenie do udziału w I Beskidzkim Forum Turystycznym, które odbyło się 4 kwietnia 2025 roku w Przyłekowie. Forum to było punktem wyjścia do rozmów na tematy związane z promocją oraz rozwojem turystyki na terenie gmin powiatu żywieckiego. Organizatorem wydarzenia była Gmina Świnna. W programie przewidziano prezentacje gmin powiatu żywieckiego pod kątem atrakcji turystycznych jakie oferują odwiedzającym. Wygłoszono m.in.  Wykłady na temat planowanych i projektowanych ścieżek tursytycznych, w tym po terenach Lasów Państwowych a także na temat rodzinnej turystyki w Beskidach oraz możliwości pozyskiwania środków unijnych na projekty związane z rozwojem turystycznym. Całość dopełnił wykład na temat bioróżnorodności Beskidu Żywieckiego, który wygłosił nadleśniczy Nadleśnictwa Jeleśnia dr inż. Piotr Olesiak. Nadleśniczy podkreślał w nim, że rozwój turystyki jest możliwy, ale musi się wiązać z poszanowaniem walorów przyrodniczych i uwzględniać ograniczenia związane z istniejącymi formami ochrony przyrody na terenie Beskidu Żywieckiego. 

Całości dopełnił poczęstunek zorganizowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Świnna oraz występy zespołów Hajduki, Górolicki od Pewlicki oraz Przyłękowianie.