Asset Publisher
Parki krajobrazowe
Cały obszar Nadleśnictwa Jeleśnia, za wyjątkiem małych kompleksów leśnych znajduje się na terenie parków krajobrazowych, tj. Parku Krajobrazowego Beskidu Żywieckiego oraz Parku Krajobrazowego Beskidu Małego, które wchodzą w skład Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Śląskieg
Park Krajobrazowy Beskidu Żywieckiego obejmuje obszar 35 870 ha, w tym ok. 4 261,84 ha na gruntach Lasów Państwowych Nadleśnictwa Jeleśnia. Wyróżnia się tutaj 3 jednostki geomorfologiczne : Beskid Żywiecki, Beskid Makowski i Kotlinę Żywiecką. Cała powierzchnia ŻPK cechuje się dużą zasobnością w wody powierzchniowe, które jednak są nierównomiernie rozłożone, wody szybko odpływają w potokach, tworząc po obfitych opadach groźne wezbrania.
Na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego wykształciły się cztery piętra roślinne: pogórza, regla dolnego, regla górnego, kosodrzewiny. Największymi osobliwościami flory ŻPK są przede wszystkim gatunki wysokogórskie, np. porosty: Cetraria tiroliensis, Cladonia gonecha, Cladonia elongata, podgatunek niebielistki trwałej Swertia perennis subsp. Alpestris, pełnik europejski Trollius altissimus, tymotka halna Phleum rhaeticum, jałowiec halny Juniperus communis subsp. Alpina, wierzba zielna Salix herbacea.
Na terenie ŻPK objęto ochroną rezerwatową obszar o powierzchni 419,14 ha w 10 rezerwatach z czego 4 znajdują się na terenie PGL LP Nadleśnictwo Jeleśnia („Pilsko", część „Romanka", „Pod Rysianką", „Gawroniec").
Park Krajobrazowy Beskidu Małego- obejmuje obszar 25 770 ha w tym ok. 4 373,07 ha na gruntach Lasów Państwowych Nadleśnictwa Jeleśnia. Dolina rzeki Soły przedziela Beskid Mały na dwie części: od zachodu mniejsze pasmo Magurki Wilkowickiej i od wschodu większe pasmo Łamanej Skały tworząc, tzw. kaskadę Soły z trzema zbiornikami wodnymi. Na terenie zasięgu ter. Nadleśnictwa Jeleśnia znajduje się zbiornik Tresna i część zbiornika Międzybrodzkiego.
Cały Beskid Mały jest obszarem źródliskowym dopływów Soły i Skawy. Panuje tu klimat górski z oddziaływaniami klimatu kontynentalnego i oceanicznego, co powoduje nagłe zmiany pogody. Częstym zjawiskiem jest też inwersja termiczna.
Roślinność występująca na terenie Beskidu Małego to roślinność pogórza i piętra dolnego. Piętro pogórza to tereny łąkowe, pół uprawnych i zagród z fragmentami naturalnych zbiorowisk roślinnych na skarpach czy w wąwozach (grąd i buczyna karpacka) .
Piętro regla dolnego to tereny leśne z nielicznymi, zarastającymi polanami. (przeważają sztuczne świerczyny na siedliskach buczyny karpackiej i jedliny).
Na terenie Parku Krajobrazowego Beskidu Małego ochroną rezerwatową objęto 140,15 ha w trzech rezerwatach, z czego 2 znajdują się w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Jeleśnia (Rezerwat „Szeroka" oraz część Rezerwatu „Madohora")
Asset Publisher
I BESKIDZKIE FORUM TURYSTYCZNE
I BESKIDZKIE FORUM TURYSTYCZNE
Nadleśnictwo Jeleśnia z ogromną przyjemnością przyjęło zaproszenie do udziału w I Beskidzkim Forum Turystycznym, które odbyło się 4 kwietnia 2025 roku w Przyłekowie. Forum to było punktem wyjścia do rozmów na tematy związane z promocją oraz rozwojem turystyki na terenie gmin powiatu żywieckiego. Organizatorem wydarzenia była Gmina Świnna. W programie przewidziano prezentacje gmin powiatu żywieckiego pod kątem atrakcji turystycznych jakie oferują odwiedzającym. Wygłoszono m.in. Wykłady na temat planowanych i projektowanych ścieżek tursytycznych, w tym po terenach Lasów Państwowych a także na temat rodzinnej turystyki w Beskidach oraz możliwości pozyskiwania środków unijnych na projekty związane z rozwojem turystycznym. Całość dopełnił wykład na temat bioróżnorodności Beskidu Żywieckiego, który wygłosił nadleśniczy Nadleśnictwa Jeleśnia dr inż. Piotr Olesiak. Nadleśniczy podkreślał w nim, że rozwój turystyki jest możliwy, ale musi się wiązać z poszanowaniem walorów przyrodniczych i uwzględniać ograniczenia związane z istniejącymi formami ochrony przyrody na terenie Beskidu Żywieckiego.
Całości dopełnił poczęstunek zorganizowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z Gminy Świnna oraz występy zespołów Hajduki, Górolicki od Pewlicki oraz Przyłękowianie.