Webcontent-Anzeige Webcontent-Anzeige

Informacje ogólne

Nadleśnictwo Jeleśnia obejmuje 11 665 ha lasów położonych w Beskidach Żywieckim, Małym i Makowskim.  Ponadto Nadleśniczy z upoważnienia Starosty sprawuje nadzór nad 10 760 ha lasów prywatnych. Pod względem administracyjnym Nadleśnictwo Jeleśnia znajduje się w powiecie żywieckim w województwie śląskim. Jedynie niewielkie fragmenty leżą w powiecie suskim w województwie małopolskim. Nadleśnictwo graniczy z 5 Nadleśnictwami: Andrychów, Sucha Beskidzka, Ujsoły, Węgierska Górka oraz Bielsko-Biała. Granicę południową Nadleśnictwa stanowi granica państwa.
Nadleśnictwo podzielone jest na dwa obręby: Jeleśnia i Żywiec. W obrębie Żywiec znajduje się 7 leśnictw: Zakocierz, Kocierz Rychwałdzki, Kocierz Moszczanicki, Czernichów, Ślemień, Gilowice i Kiełbasów, a w obrębie Jeleśnia  8 leśnictw: Koszarawa Cicha, Koszarawa Bystra, Korbielów, Sopotnia Górna, Sopotnia Dolna, Sopotnia Potok, Romanka Dolna i Romanka Górna.
 
W lasach nadleśnictwa dominującym gatunkiem jest świerk, zajmuje on  42% powierzchni. Udział buka i jodły wynosi odpowiednio 37% i 18%. Całość lasów zaliczono do lasów ochronnych.
Udział siedliskowych typów lasu w nadleśnictwie
 
Nadleśnictwo Jeleśnia jest nadleśnictwem typowo górskim, a tylko niewielka część gruntów ma charakter podgórski. Na jego terenie znajdują się najwyżej w Polsce położone lasy gospodarcze. Do najwyższych wzniesień leżących w zasięgu nadleśnictwa należą:
  • z obszaru Beskidu Małego: Czupel - 934 m n.p.m., Jaworzyna - 864 m n.p.m., Żar - 761 m n.p.m., Madohora (Łamana Skała) - 929 m n.p.m., Potrójna - 888 m n.p.m., Kocierz - 879 m n.p.m., Gibasów Groń - 898 m n.p.m.
  • z obszaru Beskidu Żywieckiego: Pilsko 1557 m n.p.m., Pięć Kopców - 1534 m n.p.m., Romanka - 1366 m n.p.m., Trzy Kopce - 1216 m n.p.m., Palenica - 1343 m n.p.m., Munczolik - 1356 m n.p.m., Majcherkowa - 1255 m n.p.m., Kotarnica - 1156 m n.p.m., Buczynka - 1205 m n.p.m., Mędralowa - 1169 m n.p.m., Jałowiec - 1111 m n.p.m., Bąków - 766 m n.p.m., Kiczora - 761  n.p.m. oraz Grojec - 612 m n.p.m.
Całość lasów nadleśnictwa rośnie w klimacie górskim. Charakteryzują się one typową strefowością związaną ze wzrostem wysokości nad poziom morza wynoszącą od 350 do 1370 metrów. Wraz ze wzrostem wysokości średnia temperatura roczna spada z 7.1 do 2,4oC, opady rosną od 950 do 1350 mm, długość okresu wegetacyjnego zmniejsza się z 200 do 150 dni.
Najciekawsze fragmenty lasów nadleśnictwa zostały objęte ochroną rezerwatową, łącznie w 7 rezerwatach przyrody.

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

KONKURS

KONKURS

Wierzymy, że nie zaniechaliście swojej leśnej aktywności. I może niekoniecznie jest to wyprawa z leśnikiem, ale z Rodzicami i Dziadkami zaglądacie do lasu, by choć na chwilę oderwać się od ekranu komputera.

Mamy dla Was zadanie specjalne. Zajrzyjcie do lasu – w tej sytuacji będzie to najlepsze źródło inspiracji.  Oderwijcie się na chwilę od lekcji i ekranów, a pochylcie nad pustą kartką papieru i puśćcie wodze fantazji. To Wy dzisiaj kreujecie rzeczywistość,  decydujecie kto będzie bohaterem bajki i jaka to będzie historia: ze szczęśliwym zakończeniem, z dreszczykiem, a może z dużą dozą dowcipu?

Tłem bajki niech będzie LAS, ale ten Twój, lokalny, nie wędruj swoją wyobraźnią za daleko. Zostajemy każdy u siebie, w swoim lesie. W rolę bohaterów niech koniecznie wcielą się zwierzęta, które są Ci dobrze znane z Twoich leśnych eskapad.

Ale, żeby nie było tak całkiem prosto: przypatrz się symbolom z infografik dołączonych do regulaminu i postu zamieszczonego na koncie facebook „Nadleśnictwo Jeleśnia Lasy Państwowe”, w swojej historii musisz wykorzystać elementy z każdego z okienek znajdujących się w infografice załączonej do facebookowego postu i regulaminu. Niech zamienią się w wątki i bohaterów Twojej bajki. Życzymy Ci udanej zabawy.

Szczegóły w regulaminie poniżej.