Asset Publisher Asset Publisher

Grzyby

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów, czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń, czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać - odpowiedzi na te i inne pytania.

Kogo mogę się poradzić w sprawie zebranych w lesie grzybów?

Podstawową zasadą jest zbieranie tylko i wyłącznie owocników grzybów, które dobrze znamy. Nie należy zbierać osobników zbyt młodych, bo to utrudnia określenie gatunku oraz zbyt starych, które z kolei mogą być toksyczne. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy  znaleziony  grzyb jest przydatny do spożycia, to lepiej pozostawić go w lesie.

Aby nauczyć się prawidłowego zbierania grzybów i rozpoznawania gatunków warto uczestniczyć w organizowanych przez nadleśnictwa grzybobraniach. Informacje o nich znajdziecie na stronie www.lasy.gov.pl oraz stronach jednostek. Warto szukać porady w punktach skupu i u grzyboznawców - nadleśnictwa nie zajmują się ocenianiem grzybów. Bezpłatnych porad na temat zebranych w lesie grzybów udzielają wszystkie terenowe stacje sanitarno-epidemiologiczne, które znajdują się w każdym powiatowym mieście. Prowadzą one także rejestry grzyboznawców, którzy udzielają porad.

W przypadku wystąpienia po spożyciu grzybów nudności, bólów brzucha, biegunki, czy podwyższonej temperatury należy wywołać wymioty i jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Wezwany w porę może uratować życie. Nie należy lekceważyć takich objawów. Trzeba też pamiętać, że przy zatruciach muchomorem sromotnikowym występuje faza pozornej poprawy, później stan chorego gwałtownie się pogarsza.

Czy grzyby w lesie można zbierać bez ograniczeń?

Grzyby w polskich lasach można zbierać bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów i w zasadzie bez ograniczeń, ale są pewne wyjątki. Nie wolno ich zbierać w niektórych częściach lasu, gdzie jest stały zakaz wstępu:  na uprawach do 4m wysokości, w drzewostanach nasiennych i powierzchniach doświadczalnych, w ostojach zwierzyny. Nie wolno ich także zbierać na obszarach chronionych: w rezerwatach i parkach narodowych. Rygorystycznie należy przestrzegać zakazu wstępu na tereny wojskowe.

Należy oszczędzać duże, stare owocniki grzybów, gdyż nie są atrakcyjne kulinarnie, a  mają duże znaczenie dla rozwoju grzybów. Jeśli wiemy, że jakiś grzyb jest rzadki i ginący to także oszczędźmy go, nawet jeśli jest jadalny. Niezależnie od miejsca występowania część gatunków grzybów podlega całkowitej ochronie gatunkowej – poznaj dokładnie listę tych grzybów zanim wybierzesz się do lasu.

Czy znalezione grzyby należy wykręcać, czy wycinać?

To pytanie jest zadawane od niepamiętnych czasów. Powstało zapewne tuż po słynnym dylemacie dotyczącym jaja i kury. Skoro jest tyle gatunków rozmaitych grzybów to spokojnie możemy stosować oba sposoby. Każdy jest dobry, ale  stosowany z rozsądkiem. Większe owocniki grzybów lepiej jest wyciąć, ze względów praktycznych, bo zaoszczędzamy sobie pracy przy czyszczeniu grzybów. Naturalnie nie w połowie trzonu, jak to nieraz widać przy zbiorze podgrzybków w celach zarobkowych. Możemy delikatnie podważyć także owocnik grzyba koniuszkiem noża. Wycinamy jak najniżej, odgarniając dokładnie ściółkę i uważając, aby nie uszkodzić grzybni. Potem starannie przykrywamy to miejsce, aby grzybnia nie wysychała. Resztka trzonu grzyba szybko zgnije lub zjedzą ją ślimaki.

Grzyby blaszkowe, takie jak kurka, zielonka czy rydz lepiej jest wykręcać. Należy je wyjąć z podłoża tak, aby nie uszkodzić trzonu i także dokładnie zakryć grzybnię ściółką. Tak wyjęty owocnik łatwiej rozpoznać co do gatunku, a jest to bardzo istotne, aby wyeliminować pomylenie zielonki, gołąbka czy pieczarki z  muchomorem zielonkawym. Rozpoznaje się go m.in. po pochwie u podstawy trzonu, stąd nie można takich grzybów wycinać. Pamiętajmy, że jeden średni owocnik to dawka śmiertelna dla człowieka.

Jak zbierać i przechowywać grzyby zanim trafią do kuchni?

Pierwsza zasadą jest zbieranie tylko znanych nam grzybów. Unikniemy wtedy zatrucia na pozór apetycznie wyglądającymi, ale groźnymi dla naszego zdrowia owocnikami. Zbieramy tylko owocniki zdrowe, nieuszkodzone i młode, ale nie zbyt młode, bo wtedy trudno rozpoznać gatunek grzyba. Pozostawiamy w nienaruszonym stanie grzyby niejadalne, nieznane nam oraz osobniki stare, które pozostawiamy jako „nasienniki". Najczęściej i tak  są robaczywe. Czy wiecie dlaczego grzyby są robaczywe? Te „robaki", które dziurawią nasze grzyby, szczególnie z letnich zbiorów, to larwy (czerwie) muchówek. Właśnie w grzybach przechodzą część swojego rozwoju.

Warto także pamiętać, że owocniki grzybów to żyjące organizmy, które nawet po zerwaniu nadal rozwijają się i oddychają wydzielając dwutlenek węgla i wodę. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przechowywanie owoców grzybobrania. Najlepsze są szerokie, wiklinowe koszyki, a nie plastikowe wiadra, torby czy woreczki. Nawet najpiękniejsze owocniki szlachetnych gatunków grzybów mogą być przyczyną zatrucia, gdy przechowywane będą w foliowej torebce i ulegną zaparzeniu. Często wybieramy się na grzybobranie daleko od domu. W trakcie szybko postępujących procesów gnilnych wywołanych złym przechowywaniem grzybów wydzielają się toksyny, szkodliwe dla naszego zdrowia. Dlatego nawet powszechnie znane kurki czy podgrzybki mogą nam zaszkodzić, gdy je źle przechowamy.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Partycypacje społeczne w ramach projektu: „ŚLADAMI LOKALNEJ ARCHITEKTURY DREWNIANEJ”

Partycypacje społeczne w ramach projektu: „ŚLADAMI LOKALNEJ ARCHITEKTURY DREWNIANEJ”

Partycypacje społeczne w ramach projektu:
„ŚLADAMI LOKALNEJ ARCHITEKTURY DREWNIANEJ”

Projekt planowany do realizacji w ramach
Programu Interreg Polska-Słowacja 2021-2027

 

Participácia v rámci projektu:

„STOPAMI MIESTNEJ DREVENEJ ARCHITEKTÚRY”

Projekt bude realizovaný v rámci Programu
Interreg Poľsko-Slovensko 2021-2027

Zapraszamy słowackie oraz polskie organizacje, instytucje oraz osoby fizyczne do udziału w partycypacji społecznej dotyczącej planowanych do realizacji zadań w ramach przedmiotowego projektu poprzez wypełnienie formularza /udział w webinarium, które odbędzie się w dniu 19.12.2024 r. o godzinie 10:30.
W ramach partycypacji chcemy uwzględnić również aspekt terytorialny naszych działań projektowych, dlatego zależy nam również na opinii naszych sąsiadów.

Pozývame slovenské a poľské organizácie, inštitúcie a fyzické osoby, aby sa zapojili do občianskej participácie v rámci plánovaných na realizáciu úloh predmetného projektu prostredníctvom vyplnenia formulára/účasti na webinári, ktorý sa uskutoční dňa 19.12.2024 o hod. 10:30. 
V rámci participácie chceme zohľadniť aj územný aspekt našich projektových aktivít, preto je tiež pre nás dôležité stanovisko našich susedov.

Termin partycypacji/ Termín participácie: 06.12.2024 r. - 20.12.2024 r.

Cel główny projektu: Zachowanie i promocja dziedzictwa kulturowego, w tym architektury drewnianej polsko-słowackiego pogranicza, a także wzbogacenie infrastruktury i oferty turystycznej Pogranicza.

Hlavný cieľ projektu: Zachovanie a propagovanie kultúrneho dedičstva vrátane drevenej architektúry poľsko-slovenského pohraničia spolu s rozšírením infraštruktúry a ponuky cestovného ruchu územia pohraničia.

Partnerzy projektu: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Katowicach (PW), LESY Slovenskej republiky, š.p. jednostka organizacyjna OZ Tatry, leśnictwo Zakamenné (GPT), Nadleśnictwo Bielsko, Nadleśnictwo Ustroń, Nadleśnictwo Jeleśnia, Mesto Ružomberok, Obec Pucov, Obec Babin, Obec Čierne, Gmina Brenna, Ośrodek Promocji, Kultury i Sportu w Brannej, Gminny Ośrodek Kultury w Świnnej, Gmina Wilkowice, Gmiana Rajcza, Gmina Goleszów, Wiślańskie Centrum Kultury, OZ Poľana Babín. 

Zanim przystąpią Państwo do wypełniania formularza zachęcamy do zapoznania się z planowanymi do realizacji zadaniami w ramach przedmiotowego projektu, które zostały przedstawione w prezentacji.

Odporúčame, aby ste sa pred vyplňovaním formulára oboznámili s v prezentácii predstavenými úlohami, ktorých realizácia je naplánovaná v rámci predmetného projektu.

Prezentacja w języku polskim/Prezentácia v poľštine

Prezentacja w języku słowackim/Prezentácia v slovenčine

Formularz w języku polskim/Formulár v poľštine

Formularz w języku słowackim/Formulár v slovenčine

Link do formularza partycypacji w wersji on-line w języku polskim/Odkaz na online formulár účasti v poľštine:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSevyQiGjm61tnDQiLBWheJjQb40UbXhKLTPaWRhQEi6o
yHxAw/viewform 

Link do formularza partycypacji w wersji on-line w języku słowackim/Odkaz na online účastnícky formulár v slovenskom jazyku:
https://docs.google.com/forms/d/151xiZACElOo_Ki7kfaQVItZC86Rut46lAtpHDMzP190/preview

Osoby do kontaktu z ramienia RDLP w Katowicach (PW)/Kontaktné osoby v mene RDLP v Katoviciach (PW):
Wojciech Jendroska, Anna Szady, Karolina Polaszek

Adres kontaktowy/Kontaktná adresa: partycypacje.spoleczne@katowice.lasy.gov.pl

Link do webinarium/Odkaz na webinár: 
https://lasy.webex.com/lasy/j.php?MTID=m42fcd53e17ca48e2a2160d58d924a980

Numer spotkanie (kod dostępu)/ Číslo stretnutia (prístupový kód): 2783 761 8532

Hasło/Heslo: 19122024